| Utilizatoare123 a întrebat:

Voi ce folositi pentru luciu la cozonaci? Mi-ar placea sa para luciosi la suprafata. Am incercat cu ou batut deasupra, inainte de coacere, dar tot ce a facut oul a fost sa ii dea o culoare frumoasa. Idei?

Răspuns Câştigător
| carevaescu a răspuns:

Unii îi mânjesc cu ou și lapte înainte să i bage în cuptor,
Alții cu puțină miere topită în puțină apă după ce îi scoți din cuptor.

Găsești pe net nenumărate rețete care să îți explice etapele mai pe îndelete

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Apa cu zahar

| dullcat a răspuns:

Buna.Cu galbenus plus zahar si chiar lapte, daca mai ai.Un truc eficient e sa dai cozonacii sau placintele etc. inca o data cu amestecul respectiv inainte de a le scoate din cuptor.

https://www.ego.ro/......71336.html

| gabicoo a răspuns:

Bunica mea folosea un mănunchi de pene de rață pe care îl înmuia într-o soluție de apă cu zahăr cu care ungea cozonacii cu puțin timp înainte de ai scoate din cuptor.
Îi cocea în cuptor cu lemne la țară.

| ReddY25 a răspuns (pentru gabicoo):

Good old times

| CuStimaSiRespect a răspuns:

Dacă îi dai cu zahăr pudră deasupra, nu mai e nevoie să pară așa lucioși. Și e o soluție mai simplă.

| Mamba29 a răspuns:

Buna, eu folosesc lapte amestecat cu galbenus de ou.