| Vișinică_Costin-Virgiliu_1981 a întrebat:

Vreau si eu o reteta de inghetata, foarte simpla si foarte usoara TPU.

Răspuns Câştigător
7 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| ADRIANooN a răspuns:

Eu iti dau o reteta si mai rapida si mai ieftina.
Ingrediente:
1/2 pepene galben curatat de coaja si taiat in bucati mari
300 g iaurt gras (cel mai gras cu putinta)
Mod de preparare:
dupa ce ai curatat si feliat pepenele il pui intr-o cutie de plastic la congelator circa 2 ore (pana ingheata)
apoi il scoti de acolo il pui in blender sau intr-un castron mai mare si adaugi peste el iaurtul apoi il amesteci cu mixeru sau blenderu pana obtii o crema vascoasa daca vrei il servesti asa sau il mai adaugi un pic la congelator si ingheata si ai terminat inghetata. pofta mare
p.s. poti face si din alte fructe: mure, afine, banane, kiwi si procedezi la fel