| newaccountbye a întrebat:

A comandat cineva de pe SHEIN și se plătesc taxe vamale? Adică cum se procedează, coletul îmi este livrat prin curier acasă?

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

TVA-ul se plateste la tot ce vine din afara. Daca-i din UE este inclus in pretul produsului. Daca scrie Free Shipping nu platesti transport pentru ca s-ar putea ca acel produs sa fie in UE. Exemplu: am apasat de curiozitate pe o fusta, acolo la Free Shipping, si mi-a dat Austria. Deci nu vei plati nici vama, nici transport, nici TVA. Daca va veni din China vei plati si TVA, si transport (daca politica site-ului nu prevede gratuit) si taxa vamala daca valoarea produsului depaseste 150 de Euro si nu este inclus pe lista celor fara taxa vamala (medicamente, anumite alimente, etc).

| Andreiomul a răspuns:

Am un prieten care a comandat și da, coletul i-a fost livrat acasă. A plătit pentru colet la livrare, dar de taxe vamale nu știu, e posibil să fie o taxă sau doar transportul obișnuit din România.