| Tomoiagă_Răzvan_1997 a întrebat:

Amazon face livrari si in Romania/Baia Mare? Daca da, cam in cat timp mi-ar ajunge pachetul si care ar fi pretul transportului?

Răspuns Câştigător
| mixxjim a răspuns:

Face livrari si in Romania. Cu Amazon SUA ar fi o problema in sensul ca-ti vine coletul la un punct postal cu vama, il deschid, il controleaza si aplica taxa vamala la ce ai cumparat, in plus fata de ce ai platit tu pe produs si transport. Vezi ca exista Amazon si in Europa, adica in Franta, Anglia, Germania. La astia, fiind UE, nu platesti taxe vamale iar pachetul iti vine la oficiul postal de care apartii, iti vine aviz la cutie si mergi si iei coletul de la posta cu buletinul, la fel cum ai primi un colet din Bucuresti, sau din Galati, sau de oriunde din Romania. Costul transportului depinde de distanta, de greutate, de volum (daca e ceva mare) si de cine vinde produsul efectiv - un magazin oarecare sau chiar Amazon, si ce aranjamente au ei cu transportul. Eu am luat ceva de pe Amazon UK si m-a costat cam cat produsul, deci foarte mult, fara sa fie ceva foarte mare sau foarte greu.

2 răspunsuri:
| raduradu2014 a răspuns:

Da. daca este livrat coletul din alta tara te costa 10-15Euro transportul. funda

| Krafter a răspuns:

Livreaza insa nu toate produsele spre exemplu nu pot comanda carti ori parfumuri. Tariful il scrie acolo la comanda nu ii asa mare in functie de ce articole comanzi.

In cat timp ajunge coletu depinde. Spre exemplu de pe Amazon.com(SUA) in jur de o luna si poti plati chiar vama! Zic sa comanzi de pe Amazon.co.uk, Amazon.de sau Amazon.fr, vine coletu in vreo 10 zile lucratoare.