| Liliana_Hurdea_1979 a întrebat:

As vrea sa cumpar un instrument de pe un site din America, mai exact Guitar Center. Preturile acolo sunt afisate in dolari. Oare daca o sa imi comand produsul respectiv va trebui sa platesc in lei conform cator dolari sunt sau va trebui sa platesc in euro suma de dolari afisata pe site? Pretul instrumentului este de 550$ conform site-ului. 550 de dolari in lei ar veni 2355 de lei si in euro 2627 lei. Care dintre aceste doua preturi va trebui sa platesc?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Conversia se face automat din contul de lei, in dolari.
Totusi, nu uita ca ai de platit si transportul international care-i cateva sute de dolari, plus asigurare de calatorie, daca-i electronic sau produs sensibil, plus taxa de import la intrarea in tara (vama), plus TVA 20% la valoarea totala a facturii.
Una peste alta, te va ajunge produsul la 800-900 dolari americani. Crezi ca merita?
Din pacate, taxele vamele se platesc la tot ce depaseste $100 si la care se mai adauga plata TVA-ului
Inca ceva, conversia leu-dolar este aici medie, dar cand vei face transferul, realistic cei $550 for fii cam 2500 lei
Plata instrumentului se face in moneda stipulata de ei, pe site-ul lor.

Te sfatuiesc sa aflii care este pretul transportului, cat te costa taxele vamale, TVA-ul si in final sa ai o ideea de cat ai de platit.
Nu uita: fiind un produs international, NU are garantie si daca se strica pe drum, sau il primesti lovit, nu ti-l repara nimeni.

| TheGentleman a răspuns (pentru Violleta2022):

Produsele IT de ce au garanție. Și ele sunt tot produse internaționale

| Violleta2022 a răspuns (pentru TheGentleman):

Este vorba de un instrument (posibil medical), care daca-i stricat este raspunderea ta sa-l trimiti inapoi. Ori plata transportului este undeva la 100-200 dolari.

| Wr3nch a răspuns:

Platesti suma pe care o afiseaza. Daca pretul e doar in dolari platesti in dolari. Conversia se face pe baza cursului folosit de banca ta in ziua cand faci comanda.