| thepurge9005 a întrebat:

banuiesc ca stiti de amazon prime? M-am gandit daca amazon prime varianta USA livreaza gratuit si in Romania avand in vedere ca produsele sunt mai ieftine decat ca la amazon Germania sau amazon Franta.Sau se poate sa fie livrate prin amazon prime doar din Germania franta Italia etc?

Răspuns Câştigător
| MihaelaDart a răspuns:

Nu, nu se poate. Taxa de transport este in funcție de greutatea pachetului, nu este ceva de speriat. Daca setezi varianta de transport rapid atunci da, atunci poate costa cat nu face produsul, in schimb ajunge in 1-2 zile.

8 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Amazone prime se referă la transportul mă rapid fata de cel normal, nu ca ar fi gratuit. Când te vei pune pe amazon.com să pui ceva in cos și tu ai deja adresa scrisă îți va spune că acel produs nu ți-l va livra către țară. Cei din SUA trimit doar cărți, albume, CD/Dvd-uri, alte produse nu. Cel mai convenabil la preț este amazon.de al Germaniei și în plus de asta îți vin între 5-14 zile lucrătoare fara să plătești taxe vamale, pe când ce este în afara UE vei plati taxe vamale.
Mai multe detalii https://www.tomsguide.com/us/what-is-amazon-prime,news-18041.html

| thepurge9005 explică (pentru MihaelaDart):

>The biggest perk, however, is free one- or two-day shipping on most items sold by Amazon

| MihaelaDart a răspuns (pentru thepurge9005):

Poți activa gratuit Amazon Prime doar dacă locuiești pe teritoriul țării respective. Abia atunci poți beneficia de gratuitatea transportului. Pentru Romania ori alta țară, nu trimit nimic gratuit.

| thepurge9005 explică (pentru MihaelaDart):

Nici macar cele din EU?

| anonim_4396 a răspuns (pentru thepurge9005):

Daca toti sunt prosti si tu esti acela destept si dai quote la chestii irelevante de pe site, comanda tu prin prime (nici nu o sa mearga daca ai facut cont cu VPN pe US) si vezi cat de costa si convinge-te singur (si daca cumva iti livreaza fara sa ia in considerare datele tale eronate o sa platesti ceva taxe probabil mai scumpe decat produsul). Tu crezi ca produsele alea sunt teleportate de zane magice ca sa-ti ajunga tie intr-o zi peste ocean, cand dureaza mai mult sa zbori tu cu avionul, si sa mai fie si gratis?

| MihaelaDart a răspuns (pentru thepurge9005):

Nu, nu se poate. Taxa de transport este in funcție de greutatea pachetului, nu este ceva de speriat. Daca setezi varianta de transport rapid atunci da, atunci poate costa cat nu face produsul, in schimb ajunge in 1-2 zile.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Te-ai gindit prost. Ce vine din afara UE e supus TVA + alte taxe vamale, in functie de valoare. De pe Amazon UK sau Germania iesi foarte bine per total.

| thepurge9005 explică (pentru GabiDumitrescu):

Deci mai platesc tva-ul si taxele vamale chiar si cu livrare gratuita prime?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru thepurge9005):

Ce treaba are LIVRAREA gratuita cu legislatia de import vamal? Plus ca Amazon Prime face livrarea gratuita in pietele respective. Nu iti faci Amazon Prime din Romania pe US si te astepti sa iti trimita aia moca chestii de peste ocean. Nu ti se pare normal sa fie locala treaba cu transportul moca?