| MyLady111 a întrebat:

Vreau sa cumpar o curea pentru chitara Hora Reghin, dar chitara mea nu are accesoriu special pentru punerea ei.Nu stiti de unde sa iau o curea pe care sa o pot aplica la chitara chiar daca aceasta nu are acel accesoriu(sau una cu accesoriu)?

3 răspunsuri:
| Danzell a răspuns:

E destul de simplu poti sa iti faci chiar tu daca ai o autofiletanta si un burghiu de 2-3 mm diametru.
eu asa i-am facut unui prieten.
sunt cam 2 variante pe care le-am incercat.
1. sa prinzi cureaua direct de fundul chitarii, cu un holsurub cu cap lat ca sa nu scape
2. cu un carlig cu filet, pentru curele cu acea carabiniera

| MyLady111 explică (pentru Danzell):

Mersi! Dar cam cat ia sa faci asa ceva? Trebuie sa fi profesionist ca sa o faci? Trebuie sa ai o anumita meserie? Chestia e ca nu vreau sa imi stric chitara...mno...mersi oricum!

| Danzell a răspuns (pentru MyLady111):

Trebuie sa fii destul de curios sa o faci tongue
nu e greu. ai de dat maxim 2 gauri(exceptand curelele care se prind deasupra pragusului). si de gasit holsurub.
daca tatal tau obisnuieste sa repare chetii prin casa, mai mult ca sigur are uneltele necesare, si poate sa iti dea el gaurile.

singura chestie la care trebuie sa te mai gandesti e unde sa dai gaurile.

variante ar fi:
de fund si de butuc
de fund si de maner,
de pe partea din spate sus a corpului si maner,

vezi cum iti vine mai comod.

probabil cea mai buna varianta cu fundul chitarii si butuc
pe interior mijloc orice chitara are un suport din lemn care face prinderea. inclusiv la reghin.