Întrebare recomandată | sebybv a întrebat:

Mi-am facut pentru prima data un card de credit pentru cumparaturi la ideabank, am folosit o suma de bani pentru niste comenzi pe internet iar alta am retraso la ATM, pt cumparaturile pe internet am o perioada de gratie de 55 zile iar la cea de retrageri 30 zile, ei aici vine intrebarea. ce am scos de pe card vreau sa achit mai repede (o suma de 400RON) iar restul la salariu caci ma incadrez in alea 55 zile, se poate asa?, mai pot dupa ce alimentez cardul sa mai cumpar cate ceva si ce se mai aduna sa achit tot la salariu integral? multumesc

Răspuns Câştigător
| Reneskon a răspuns:

Pai daca ai o perioada de gratie de 55 de zile atunci logic ca poti sa platesti la salariu suma integrala.

3 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Punete in contact cu finantatorul tau

| Danzell a răspuns:

Nu merge asa. toata suma pana la scadenta altfel te penalizeaza cu procent pe zi din suma ramasa neplatita
daca te referi la platit in mai multe etape, pana la data scadenta atunci da poti.

| numainteresezideloc a răspuns:

Pentru retragere numerar, in cazul tau, ai 30 de zile in care poti depune suma retrasa. Pentru plati cu cardul, ai 55. Atata timp cat te incadrezi in zilele mentionate de sus, nu vei avea probleme cu dobanda.