carla
| carla a întrebat:

Care este diferenta intre bicicletele fitness magnetice si cele eliptice?

Răspuns Câştigător
| dana_1567 a răspuns:

Nu stiu daca ai pus bine intrebarea. Bicicletele eliptice sunt de doua feluri: mecanice si magnetice.
Diferenta dintre bicicletele mecanice si cele magnetice este modul de franare: la cele magnetice pedalele se opresc instantaneu in momentul in care te opresti din pedalat, in timp ce la bicicletele mecanice pedalele se mai invart de cateva ori, in virtutea inertiei. Diferenta de confort este mare. Totodata, cea mecanica are dezavantajul curelei care se uzeaza de la pedalat.