| deea_tr a întrebat:

Ce aparat foto sa-mi cumpar? Digital sau cu film?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
11 răspunsuri:
kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Depinde de preferintele tale... si de banii pe care vrei sa-i investesti in asta. Aparatul pe film... poate costa destul de putin (daca e aparat pentru poze de familie), dar poate ajunge la un pret destul de maricel daca vrei unul profesional sau semiprofesional. Dupa asta... trebuie sa te gandesti ca... la un aparat pe film esti limitat la 36 poze/film, film pe care trebuie sa il si developezi si sa iti scoti pozele dupa aceea. Ce-i drept, nu vei putea niciodata compara o poza buna facuta cu un aparat pe film, cu una facuta pe un aparat digital.
Aparatul digital... Au ajuns foarte dezvoltate, foarte folosite... Poti gasi un aparat digital care sa-ti satisfaca toate (sau aproape toate) dorintele in materie de fotografie... In continuare depinde cat vrei sa investesti in unul... Numarul de poze care il poti face cu el depinde de capacitatea cardului de memorie (de obicei se folosesc carduri SD... si sunt ieftine)... Mai conteaza bateriile... Un aparat digital consuma mult mai mult decat unul pe film... Un alt avantaj al aparatelor digitale este faptul ca iti poti descarca pozele pe calculator si le poti modifica intr-un program specializat pe asa ceva... (si cele pe film le poti avea pe calculator, dar e putin mai complicat - trebuie scanate).
Eu m-am reprofilat de cativa ani pe aparat digital. Sunt multumita de pozele care le face, dar... sincer mi-as lua un aparat pe film... Mai ales cand imi revad pozele facute cu un aparat pe film si scoase pe hartie... doar ca... este mai costisitor... partea cu developat si procesat pozele...
Alegerea iti apartine! Sper ca ti-am fost de folos.

| monicaclaudia a răspuns:

Ei si eu zic tot un digital deoarece faci mii de foto si poti sa alegi care sa tzii cu filmul ce e fotografat e fotografat aflii doar cind developezi happy dar cu un digital ai si calitate desi nu mai ai senzatiia de surpriza cind scoti filmul.))

| LittleZyzy a răspuns:

Digital, acum toata lumea are unul, faci multe poze si nu mai trebuie sa pierzi timpul ducand filmul la developat.

| sdafdfkdafkladjakl a răspuns:

Digital. cele cu film sunt depasite de mult.

| ada a răspuns:

Mai degraba ti-as recomada unul digital, dar cu acumulator, nu pe baterii...Acum depinde si de posibilitatile tale financiare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aparatul cu film, profesional.sau digital, insa cred ca nu ai nevoie chiar asa de mult, de unul profesional, iti pot iesi poze foarte ok si cu unul digital.si e si mai ieftin.happydar acum depinde doar de tine

| gflorin a răspuns:

Depinde mult ce vrei sa faci. Acum au aparut destule aparate foto digitale care sa aiba aceleasi performante ca un aparat pe film. Un aparat pe film merita daca developeaza pozele automat. Poti sa gasesti cateva de genul asta, de la polaroid sau Fujifilm la preturi acceptabile, aici http://www.f64.ro

| sushi a răspuns:

Simplu.
Ia-ti din ambele. Nu scumpe, nu!

Ia-ti unul digital (banuiesc ca nu vrei unul profesional, din ala mare, cu obiective, multe setari, greu si ceva zero-uri la pret). Eu zic sa iti iei un canon cybershot, un sony, ceva... (n-ai specificat in ce suma de bani sa se incadreze, dar du-te intr-un magazin de electronice si intereseaza-te acolo.)
Apoi, daca vei vrea sa faci experimente, sau poze mai speciale, ia-ti si un aparat pe film (din alea facute de lomo). -poate gasesti prin pod(functional, sau il duci la reparat), poate gasesti pe net (nu-s scumpe, doar sunt vechi, cum ar veni...). Iti iei film (de la librarii...) si incepi a te juca cu el. Sigur vor iesi poze mai interesante, asa spontane si da, prost incadrate si poate prost expuse. dar vor avea senzatia aceea, te vor trimite direct in moment, in actiunea respectiva, sau peisajul acela facut grabit. Cu totul altceva.
Recunosc, recunosc, e mult mai comod sa faci poze cu aparatul digital dat pe auto care sa iti regleze tot, dar poza nu iti va mai spune mare poveste, ci vor fi doar niste pixeli pe un ecran luminos. si posibilitatea de a le transmite online. Unde e puritatea pozei?
Tu sa faci cum voiesti. Eu imi ziceam doar parerea; evident.

bafta.

| Salcie23 a răspuns:

Poti cumpara de care vrei tu, daca ai posibilitatea sa developezi mereu, sa faci pozele atunci iti iei cu film, daca nu atunci ia digital, si le poti pune direct pe cd, eu iti urez bafta, si spor la facut poze.

| Salcie23 a răspuns:

Pai, la urma urmei depinde de care ai vrea tu, care ti-ar placea tie cel mai mult, dar asa cum a zis si monica claudia, cu digital iti poti alege care poze sunt buna, care sa le pastrezi si care nu pe cand cu film, ai fac una gresita asta e, nu ai cum sa o mai repari, si cu digital le poti descarca direct pe cd, si e mai super. eu tot digital am, si ma inteleg bine tare cu el. te pup si la cat mai mult poze sa faci.

| cami_5130 a răspuns:

Digital.acum cele cu film s`au cam. dus happy