| dragos1294 a întrebat:

As vrea sa cumpar un aparat foto digital dar nu ma prea am cu ele. ce trebuie sa stiu?

Răspuns Câştigător
| albertosso a răspuns:

Nu... cu cat limitele sunt mai mari cu atat este mai bine! gen sensibilitatile iso are aparatului meu sunt 80, 100, 200, 400, 800 si 1600 pentru ca este aparat mai vechi. Ideea este ca cu cat ai mai multe valori selectabile ( mai multe otiuni) cu atat aparatul este mai bun. Cu cat sensibilitatea ISO este mai mare cu atat poza va iesii mai luminoasa ( pentru noaptea se foloseste). De exemplu cand faci o fotografie afara cu multa lumina sensibilitatea iso va fi 80 sau 100 cel mai bine, pentru interior in camera sau in medii mai putin luminoase 200 sau 400 este recomandat. Deja peste 800 aparatul va face "zgomot" in imagine( acei purici de toate culorile). De obicei aparatele begginer nu au mod manual asa ca iso, apperture si cu shutter time si le regleaza singure. Modul manual este recomandat pentru cei care stapanesc foate bine tehnicile de fotografiere in definitiv. Am uitat sa mentionez ca mai rebuie sa iei in considerare si MACRO-ul ( sau super-macro in cazul in care aparatul are asa ceva. Ccu toate ca pentru begginer nu cred ca este disponibila obtiunea). Macro iti ofera posibilitatea de a fotografia de aproape ( sub 50 cm ) ceea ce in modul normal de fotografiere va cauza ca imaginea sa fie neclara. Selectezi modul macro cand vrei sa fotografieazi de aproape o albina in floarea unui trandafir sau firele ierbii...happy

4 răspunsuri:
| Urzi23 a răspuns:

Dragos eu am mers pe mina lu Sony. Vezi ce buget ai si incearaca un Sony dar sa zici ce rugaciuni stii sa il nimeresti facut in china si nu prin cine stie ce sandrama malaezia taivan ar fi boierie ca japonia ciuciu sa fie.

| albertosso a răspuns:

In primul rand ( sunt foarte multe de spus) : cum vrei sa fie ( begginer - cele care sunt de poseta si nu au cine stie performante (300 - 700 RON ), semiprofi - cele care au performante si fac poze bune daca stii sa folosesti bine un aparat foto (600 - 1500, 1600 ron) sau cele Profii - sunt din acelea cu obiective lungi si fac poze la o calitate foarte mare, au performante foarte bune si un pret peste 2000 Ron laughing ) in al doilea rand, rezolutia ( in megapixeli - MP ) care iti spune cat de mare( cat de multe puncte va avea imaginea).una peste 8-10MP este recomandata. in al treilea rand, zoomul (optic, nu digital), care variaza in functie de tipul de aparat si iti spune puterea de apropiere a imaginii [ la cele begginer este cam de 2X pana la 6x, la cele semiprofi este de 10x - 26x(asta cu 26 este cel mai bun care l-am vazut eu) iar la cele profii este peste 50X] in al 4lea rand daca are mod manual sau nu, shutter time ( exprima viteza maxima cu care se poate face poza), ( se exprima in 1/ X, unde cu cat x este mai mare este mai bine - poti face poze clare la o viteza mai mare) apperture time, ISO ( cu valori intre 80 si 3200). in al 5lea rand, stabilizator de imagine ( daca are). rezolutia de filmare, autonomia bateriilor si timpul acestora ( iti recomand sa fie acumulatori AA daca gasesti pentru ca acestia sunt acumulatorii clasici care nu o dispara nici peste 100 de ani in schimb astea care sunt pentru fiecare model (ca la telefoane) o sa te oblige sa schimbi aparatul atunci cand nu o sa se mai fabrice acumulatri pentru versiunea ta de aparat pentru ca ei se strica in timp).ar mai fi cateva lucruri de spus. Nu mai tin minte, era un site britanic pentru recenzii de aparate foto de unde m-am documentat si eu cand mi-am luat Cannon PowerShot S5 care a fost ( in 2008) un aparat de exceptie pe care il folosesc si acum cu placere. Stima. happy

| dragos1294 explică (pentru albertosso):

Dupa bugetul meu un begginer ar fi excelent. mersi de sfaturi chiar nu stiam unele lucruri, mai am o nelamurire la sensibilitatea ISO nu trebuie sa depaseasca 3200?

| albertosso a răspuns (pentru dragos1294):

Am uitat sa intreb de funda? big grin Daca mai ai nelamuriri despre orice in materie de foto poti sa ma intrebi oricand

| albertosso a răspuns (pentru dragos1294):

Nu... cu cat limitele sunt mai mari cu atat este mai bine! gen sensibilitatile iso are aparatului meu sunt 80, 100, 200, 400, 800 si 1600 pentru ca este aparat mai vechi. Ideea este ca cu cat ai mai multe valori selectabile ( mai multe otiuni) cu atat aparatul este mai bun. Cu cat sensibilitatea ISO este mai mare cu atat poza va iesii mai luminoasa ( pentru noaptea se foloseste). De exemplu cand faci o fotografie afara cu multa lumina sensibilitatea iso va fi 80 sau 100 cel mai bine, pentru interior in camera sau in medii mai putin luminoase 200 sau 400 este recomandat. Deja peste 800 aparatul va face "zgomot" in imagine( acei purici de toate culorile). De obicei aparatele begginer nu au mod manual asa ca iso, apperture si cu shutter time si le regleaza singure. Modul manual este recomandat pentru cei care stapanesc foate bine tehnicile de fotografiere in definitiv. Am uitat sa mentionez ca mai rebuie sa iei in considerare si MACRO-ul ( sau super-macro in cazul in care aparatul are asa ceva. Ccu toate ca pentru begginer nu cred ca este disponibila obtiunea). Macro iti ofera posibilitatea de a fotografia de aproape ( sub 50 cm ) ceea ce in modul normal de fotografiere va cauza ca imaginea sa fie neclara. Selectezi modul macro cand vrei sa fotografieazi de aproape o albina in floarea unui trandafir sau firele ierbii...happy