| ImperfectlyPerfect a întrebat:

Ce dulciuri sa fac? Ca si biscuiti cu ciocolata, etc. funda

Răspuns Câştigător
| ÐÿÅ a răspuns:

(te asigur ca acestea doua sunt foarte bune si se fac usor love struck )
PRAJITURA RAPIDA
Timp de preparare:
1 ora si 30 minute (complexitate redusa)

Ingrediente:
Blatul:
5 oua
150 g zahar
3 linguri cacao
1 varf de cutit sare,
2 picaturi de zeama de lamaie
100 g faina
2 linguri ulei
2 linguri smantana
2 linguri apa
1 praf de copt
esenta de rom
Crema:
1 pachet unt
350 g finetti
1 plic Ness (3 in 1 original)
esenta de lamaie
Glazura:
4 linguri zahar
2 linguri cacao
2 linguri apa
30 g unt sau margarina
esenta de rom

Mod de preparare:
Incorporez galbenusurile cu zaharul, adaug pe rand celelalte ingreDiente. Albusurile batute spuma cu 2 picaturi de lamaie si un praf de sare se adauga la final.Asez compozitia intr-o tava de marime mijlocie, unsa cu unt, tapetata cu faina. Dau tava la cuptorul incins pentru 10 minute la foc mare si inca 10 minute la foc mic(incerc blatul cu o scobitoare)
Crema: Omogenizez compozitia obtinuta din unt, finetti, ness si esenta.Intind crema peste blatul racit.
Glazura: incorporez ingredientele, asez vasul pe baie de abur sau pe flacara amestecad mereu sa nu se arda. Dupa ce s-a topit zaharul, iau de pe flacara, las sa se raceasca putin si intind peste crema. Ornez cu bomboane, nuca de cocos sau ciocolata rasa.

GOGOSI FOARTE FRAGEDE
Timp de preparare:
2 ore si 30 minute (complexitate redusa)

Ingrediente:
500 g de făină
120 g de unt sau margarină
40 g de drojdie proaspătă
1 lingură de zahăr
1 linguriţă de rom1
1 vârf de linguriţă de sare
coajă rasă de lămâie
5 gălbenuşuri
350 ml de lapte
zahăr pudră
zahăr vanilat

Mod de preparare:
Se cerne făina.
Se freacă drojdia cu zahărul, se pune puţin lapte călduţ şi făină şi se lasă la crescut.
Gălbenuşurile se pun cu sarea şi se bat cu o furculiţă. Se adaugă romul şi laptele rămas, treptat. Untul moale se pune peste faină, se pune coaja de lămâie şi se toarnă laptele amestecat cu gălbenuşurile. Se amestecă toate, apoi se pune şi drojdia.
Se frământă bine vreo 10 minute. Se lasă la crescut pâna îşi dublează volumul.
Se întinde o foaie cam de 2 cm grosime. Cu paharul muiat în făină se taie rondele. Eu am folosit un pahar de apă, se poate şi de vin dacă le doriţi mai mici.
Aluatul dintre gogoşi se întinde din nou şi se taie. Din ultimul fac nişte cornuri.
Se lasă 29 de minute sa crească acoperite cu o cârpă curată.
Se coc în ulei fierbinte.Este foarte practică metoda cu o tigaie de ochiuri, eu nu am aşa ceva. E mai economă pentru că uleiul întră în adâncituri şi se permite astfel creşterea plăcintelor ca şi când ar fi mai mult ulei.
Se pune o cratiţă pe o tablă şi se înfierbânta uleiul. Se verifică dacă e încins bine cu o bucată de aluat care trebuie să se ridice la suprafaţă imediat. Dacă aluatul cade la fund, se mai înfierbântă.
Gogoşile se pun cu partea de deasupra în jos în grăsime. Se pune un capac, se lasă cam 3 minute, se întorc pe partea cealaltă şi nu se mai pune capac.
Se scot cu o spumieră, se lasă să se scurga, apoi se pun pe hârtie absorbantă.
Se mai completează uleiul dacă scade şi se înfierbântă iar.
Gogoşile vor fi goale înăuntru, cine doreşte le poate umple cu cremă de vanilie sau de alt tip.
Se pudreaza cu zahăr pudră amestecat cu zahăr vanilat. Se pot mânca atât calde, cât şi reci.
Uleiul de copt se aruncă.
Ies cam 24 de gogoşi, cum le-am tăiat eu.

3 răspunsuri:
| DWDT a răspuns:

Daca vrei poti sa incerci sa iti faci niste muffins. sunt fooarte bune.
sau pune in congelator un iart cu fructe, si o sa ai o inghetata
sper ca te-am ajutat
funda?happy

| tranquilaaa a răspuns:

Mie imi plac cremesurile happy

| menax88 a răspuns:

Ciocolata cu nuca de cocos si cu biscuiti. funda.