| Sensitive a întrebat:

Ce inseamna boala neurologica, prin ce se manifesta?

1 răspuns:
| alina1990 a răspuns:

Se ocupă cu diagnosticul și tratamentul bolilor organice care afectează sistemul nervos central sau periferic. creierul, măduva spinării (reprezintă sistemul nervos central), structurile înconjurătoare, precum și vasele sanguine care le hrănesc, nervii cranieni, rădăcinile nervoase și ganglionii spinali, nervii periferici, după ieșirea din canalul spinal, inclusiv legăturile cu mușchii scheletici (reprezintă sistemul nervos periferic).
. Câteva dintre simptome sunt pierderea simţului tactil, slăbirea sau dificultatea în locomoţie, pierderea capacităţii de a vorbi, tulburări de vedere, confuzie, ameţeală şi pierderea cunoştinţei.
cam atat e tot ce stiu deocamdata.