| tal4556 a întrebat:

Cum trimit un colet prin posta?

Răspuns Câştigător
| Furnicuta000 a răspuns:

Pui ce vrei sa trimiti intr-o cutie potrivita si lipesti bine cu scoci astfel incat sa nu se desfaca sau rupa cutia daca e aruncata (ca se arunca coletele in masina ca pe cartofi uneori). Daca obiectul pe care il trimiti e fragil sau se poate sparge pui acolo un cutie niste polistiren, folie cu bule sau ceva care sa il protejeze. Pe o parte a cutiei lipesti o foaie alba pe care scrii sus in stanga "expeditor: numele tau, codul postal (il gasesti pe net) adresa ta si nr de tel (daca vrei)" iar in dreapta jos scrii "destinatar: numele celui caruia ii trimiti, adresa lui, codul postal si nr de tel"
Duci coletul la posta si ii spui postaritei ca vrei sa trimiti un colet, iti va da sa completezi o foaie, numita buletin de expeditie, cu datele tale si ale destinatarului. Apoi platesti taxele postale (6 lei daca trimiti coletul gratis catre destinatar si 11 sau 12 lei daca il trimiti cu ramburs adica daca vrei sa iti dea bani pe el si in cazul asta postarita te va intreba care e rambursul iar tu adaugi aia 11 sau 12 lei la suma totala). La final iti da o chitanta.
Daca pachetul depaseste 1 kg vei plati inca 0, 5 lei pentru fiecare kg in plus.

| tal4556 explică (pentru Furnicuta000):

Nr de tel al destinatarului trebuie neaparat scris?

| Furnicuta000 a răspuns (pentru tal4556):

Nu neaparat, eu il mai scriam in caz ca se intampla ceva (gen se deterioreaza coletul) si cei de la posta vor sa ia legatura cu el.

Si atentie! Ai pe buletinul de expeditie o rubrica numita "valoare asigurata colet" adica daca se pierde coletul vei fi despagubit cu valoarea aia. Eu nu am patit niciodata sa se piarda vreun colet asa ca daca am ceva de trimis scriu valoarea minima, adica 20 lei. Deci ce am scris eu mai sus referitor la taxele postale e valabil la valoarea 20 lei. Daca treci valoare mai mare gen 50 sau 100 lei vei plati mai mult, cu 1-2 lei in plus.

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Https://www.youtube.com/watch?v=Lai1PRdDaoU
Buletin expeditie si celelalte le completeaza la posta. Daca vrei sa-i trimiti cuiva si sa primesti banii specifici ca este contraramburs. Valoarea coletului o poti pune mai mare decat suma ce vrei sa o primesti. Eu asa pun si daca ar fi sa se piarda ma despagubesc cu o suma mai mare. Le spun ca i-am trimis si un cadou destinatarului. La suma de rambursat este valoarea coletului plus suma transportului pe care il platesti tu.

| Eteda a răspuns:

Te duci la oficul postal, ii spui doamnei sau domnului de acolo ca vrei sa pui in colet, daca vrei sa l vinzi gen. ai ceva de vanzare si il trimiti in tara, iti dau ei o foaie sa o completezi cu datele tale si celui ce vrea sa preia coletul. adaugi suma + costul transportului. daca vrei pur si simplu sa il trimiti cuiva, ceri o foaie si o completezi, dar la fel, datele tale si datele celui ce primeste coletul. NU UITA, pe o coala de hartie sa scrii adresa lui si numele, sa se vada. si o lipesti pe colet. Sper ca te am ajutat. o zi buna