| maniacutz2003 a întrebat:

Dacă vreau sa cumpăr ceva de pe internet și sa plătesc cu cardul îmi cere cod pin?

11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu, nimeni niciodata NU are voie sa-ti ceara codul pin.
Acela trebuie sa-l stii numai tu si sa nu-l dai niciodata, nimanui!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu, niciodata tranzacțiile online nu cer codul pin.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Iti cere numarul cadrului, numele proprietarului, data expirarii si codul de securitate de pe spate, din 3 cifre.
Unele tranzactii trebuie confirmate ori in aplicatia bancara, ori introducand un cod primit intr-un SMS.

| Mirel4412 a răspuns:

Nu iti cere codul pin, iti cere doar cvc-ul, numarul cardului si data de expirare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De obicei iti cere sa confirmi tranzactia din aplicatia bancara. Sau prin SMS

| maniacutz2003 explică (pentru anonim_4396):

Pai și dacă nu am aplicație bancara?

| Violleta2022 a răspuns (pentru maniacutz2003):

Nu ai nevoie de aplicatie bancara ca sa platesti un produs cumparat de pe un site online, ci sa scrii numarul cardului si data expirarii cardului, fiind suficiente ca date de cumparare.

Aplicatiile bancare sunt altfel de programe, bancare unde intri perosnal si-ti verifici contul bancar, faci tranzactii bancare locale sau interbatioanle iar parola si ID-ul trebuie sa fie secrete, folosite NUMAI de tine si nimeni altcineva.

Codul PIN nu au voie sa-l ceara nici cei de la banca ta, Doar TU si numai tu, trebuie sa-l stii!

| anonim_4396 a răspuns (pentru maniacutz2003):

Pune o atunci

| Mopmop a răspuns:

Posibil sa iti ceara ultimele 3 cifre de pe spatele cardului pe langa nr card, nume si data expirarii.
Daca dai de o pagina sau un site ce iti cere pinul iesi imediat ca e teapa in derulare...

Răspuns utilizator avertizat
| AlinTanase a răspuns:

Nu,pana si cei de la banca nu iti vor cere codul pin