| jessycutza a întrebat:

Doresc sa imi cumpar un bichon sau caniche pitic. Daca aveti de vanzare pls add : jessica_7august

3 răspunsuri:
| will_4908 a răspuns:

D-soara, cainii si animalele in general nu sunt accesorii. Un caine presupune o uriasa responsabilitate, o responsabilitate de care nu cred ca dai dovada. Ai fi in stare de exemplu sa cheltuiesti 3200 de euro in 3 zile pentru cainele tau daca ipotetic ar pati ceva? Situatia asta mi s-a intamplat deci stai in banca ta. Si totusi daca tot vrei adopta, nu cumpara.

| Giovanna a răspuns:

Nu inteleg de ce se pune problema asa laughing daca cineva vrea sa cumpere cu catel de talie mica, hop sare vreun destept sa ii faca morala, sa ii tina predici ca de fapt intretinerea te costa un car de bani. Animalele SUNT o responsabilitate uriasa dar nu e regula ca toate se imbolnavesc sau nu e regula ca toti cheltuie cateva sute de euro pe luna cu un catel. Catelusii toy si pitici sunt mai scumpi nu pentru ca e scumpa intretinerea lor (asa cum am mai citit imbecilitati pe net) ci sunt scumpi pentru ca sunt mai rari, cateaua are in general la toy-2 pui max iar la pitic-4 pui max si e munca multa cu puii pana cresc la varsta aceea de 6-7 saptamana cand pot fi vanduti. Informatiile le-am primit de la un domn doctor veterinar foarte bun, banuiesc ca nu va sari careva sa ma contrazica si pe mine laughing)) nu cred ca Jessycutza a spus ca vrea sa-si cumpere o poseta, a specificat ca vrea un caine, deci nu cred ca se gandea la un accesoriu big grin mai mult decat atat, daca un om nu are mii de euro de dat pe un caine, nu inseamna ca e iresponsabil sau? Eu imi cumpar un maltez peste doua zile, stapana lui a specificat clar ca nu a cheltuit mult cu el, nu se imbolnaveste atat de usor, nu costa o carutza de bani intretinerea lui! Asadar, daca vrei un catel, intereseaza-te de parintii lui, du-te cu catelul la un veterinar inainte sa dai banii, informeaza-te legat de dieta lui, sunt mancaruri pe care nu are voie sa le manance, informeaza-te sa vezi daca ti se potriveste rasa dorita. In principiu, daca ii vezi parintii si sunt sanatosi...si daca isi da si un veterinar acceptul, sunt slabe sanse sa ai probleme. Conteaza sa te informezi bine de tot! Eu nu iti indic sa cumperi de pe net, mai bine s-ar fi pus accent pe asta decat pe critici nefondate si pe pretul dat pe tratament! Daca apelezi la un cabinet veterinar, ei s-ar putea sa aiba anunturi cu vanzari de catei, asa margi la sigur.

| caniche a răspuns:

Daca te intereseaza, eu am pui de caniche talie mica. Ma poti suna pe numarul: 0765338799.