| ScottishPrincess a întrebat:

Este legal sa ti se ceara cnpul de la buletin daca doresti sa cumperi ceva online din Romania?

Răspuns Câştigător
| Hyperion7 a răspuns:

Daca este opțional, nu îl pui pur și simplu.
Mă gândesc că acea rubrica este pentru persoanele autorizate sau juridice.
Site-ul pare a fi unul in regula, deci de vreo țeapă sau vreo șmecherie nu poate fi vorba.

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

CNP-ul se cere DOAR daca comanzi produse pentru adulti (bauturi alcoolice, tigari, materiale pentru adulti, etc.).

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da, de multe ori e nevoie de CNP persoane pentru a emite factura.
Acum de cand se urca la anaf facturile in efactura nu se poate fara cnp

| Hyperion7 a răspuns:

Depinde ce și de unde cumperi.
In mod normal, nu este legal.
Despre ce magazin este vorba?

| ScottishPrincess explică (pentru Hyperion7):

Vreau sa-mi cumpar niste cosmetice de pe acest site :
https://www.nailshop.ro/
In cont cere si CNPUL dar este doar optional.

| Hyperion7 a răspuns (pentru ScottishPrincess):

Daca este opțional, nu îl pui pur și simplu.
Mă gândesc că acea rubrica este pentru persoanele autorizate sau juridice.
Site-ul pare a fi unul in regula, deci de vreo țeapă sau vreo șmecherie nu poate fi vorba.