| Vio_Basil_1994 a întrebat:

Parfumurile cu feromoni... oare chiar functioneaza ce se spune despre ele sau e doar o forma de marketing? Este cineva care a incercat? Daca da se merita cumparat sau exista vreo diferenta?

Răspuns Câştigător
| cristinapasager a răspuns:

Functioneaza dar ceea ce iti vand ei nu sunt cu feromoni. Parfumurile cu feromoni sunt EXTREM de scumpe.

4 răspunsuri:
| eandopuncttk a răspuns:

Acele chestii care se cheama parfumuri cu feromoni sunt pentru labari tristi care pun botul si le cumpara happy NU AU ABSOLUT NICIUN efect

| ovidasmihai a răspuns:

Burlacul prezentabil, între 20 şi 35 de ani, cu leafă bunicică şi job stabil - client fidel al parfumului cu feromoni

Preţul unui flacon variază între 50 şi 300 de lei

„După primul puf-puf, am observat ceva foarte ciudat: femeile mă băgau mai mult în seamă, îmi zâmbeau mai des şi erau mai atente. Simţeam cumva căldură din partea lor, uneori chiar fără tentă sexuală. Chiar şi pe stradă mă făceam remarcat, unele femei întorceau capul. Mirosul avea efect şi asupra bărbaţilor din jurul meu, că parcă deveneau mai nervoşi. Datorită parfumului cu feromoni, am reuşit să o cuceresc pe fata care până atunci nu prea mă băga în seamă", povesteşte Dragoş V. din Iaşi. Are 25 de ani, muncă de birou şi puţin timp de agăţat femei.

Ar fi fost şi acum singur, zice, dacă într-o zi n-ar fi întâlnit... parfumul cu feromoni. Feromonii sunt substanţe fabricate de orice corp uman, iar specialiştii le consideră responsabile de atracţia dintre persoanele de sex opus. Sau chimia care naşte dragostea - au explicat doctorii. Le inhalăm fără să ştim şi cică aşa ne îndrăgostim. Dragoş a dat de feromoni pe google. S-a împiedicat de un magazin virtual. N-ar fi cumpărat parfumul, dar aproape că ajunsese disperat: „Îmi pierdusem abilităţile de cuceritor, din cauza jobului. Munca la birou te face molatec, mai retras şi parcă fără încredere. Nu prea mai aveam avânt şi nici chef de interacţiuni.

Trebuia să fac ceva". Şi a reuşit.

La două săptămâni după prima „cură" cu feromoni, fata pe care se chinuise două luni să o cucerească a acceptat, în sfârşit, să-i fie prietenă. El n-a avut curaj să-i spună de parfum decât mult mai târziu. „Ideea este ca persoana pe care vrei să o cucereşti să stea, cumva, în raza de acţiune a parfumului tău. De pildă, dacă staţi la aceeaşi masă, este ok. Le-am spus tuturor amicilor mei de metoda cu feromoni. Unul dintre ei mi-a urmat sfatul, dar nu avea o ţintă precisă, după principiul cine pică în plasă e bun picat", zice Dragoş.

„E ca şi cum ţi se face poftă imediat, fără să-ţi fie foame"

Numai câţiva stropi cu feromoni să-ţi pui pe piele, şi te transformi în mascul adevărat, promite magazinul virtual la care Dragoş este client fidel. Dar cum anume? Site-ul explică aşa: „Oferindu-ţi încredere deplină în tine şi în forţele tale, vei reuşi cu succes să îi trezeşti interesul sexual partenerei tale, sau doar să seduci femeia dorită (...). Sunt de ajuns câteva pulverizări pe haine sau direct pe piele, pentru a te transforma într-o ispită irezistibilă, şi care va fi privită mult mai sexy de orice damă din jur. Acest spray îţi va oferi succesul pe care ţi-l doreşti în materie de femei. Este foarte discret, în recipiente de diferite cantităţi". Preţurile - între 50 şi 300 de lei.

„Există două categorii de astfel de parfumuri: cele mai ieftine, care au miros de deodorant, şi care nu prea au cine ştie ce efect şi celelalte, mai scumpe, care sunt într-adevăr eficiente. Acestea din urmă nu miros a nimic (este ca şi cum ai pulveriza apă pe piele), dar au efect instant. Efectul poţi să-l compari cu următoarea situaţie: mergi pe stradă şi, dintr-o dată, simţi miros de mâncare. Ţi se face poftă imediat, fără să-ţi fie foame", spune Teodor Mureşan, manager al magazinului virtual.

Clienţii împătimiţi: burlacii bine, până-n 35 de ani

Cei mai fideli clienţi sunt bărbaţii. Nu urâţii, graşii sau chelioşii, ci, surprinzător, bărbaţii bine. Burlacii între 20 şi 35 de ani, cu leafă bunicică şi job stabil. Ei formează 90% din masa cumpărătorilor. Restul sunt femeile singure între 25 şi 32 de ani – ele nu caută neapărat să agaţe, ci mai degrabă să-şi găsească jumătatea. În general, amândouă categoriile cuprind persoane serioase, pe care nu ţi le-ai imagina cliente de sex shop. „Există şi sceptici; mulţi spun că parfumurile astea nu au nici un fel de efect.

Eu spun că totuşi apă chioară nu poate fi în flacoanele acelea, fiindcă au etichete, trec prin filtre şi sunt drastic controlate în ţările de orgine.
În România nu se fabrică, noi le cumpărăm din Olanda ori SUA, unde există într-adevăr tradiţie şi piaţă în acest sens. Acum, vindem câteva zeci de tipuri de parfumuri, dar rata de profit este destul de mică. N-am supravieţui ca afacere dacă am vinde numai aşa ceva, de aceea activitatea noastră de bază e comerţul jucăriilor sexuale, care merge foarte bine. Feromoni, cel mai mult cumpără Clujul, Iaşiul, Timişul, Bucureştiul. Din păcate, produsele pe care le distribuim în Capitală ajung să coste foarte mult, fiindcă magazinele pun adaosuri exagerat de mari.

Aproape că nu mai merită să cumperi direct din magazin. De pildă, acelaşi parfum poate costa în Cluj 70 de lei, iar în Bucureşti, 250 de lei", adaugă Teodor Mureşan.

Studiu: 16% dintre femeile „iradiate" cu feromoni vor să facă amor

Nu toţi cercetătorii sunt ferm convinşi că feromonii la „pachet" chiar te fac irezistibil, unii spun că toată povestea este autosugestie curată. Majoritatea, însă, s-au decis că ceva chimie tot trebuie să fie acolo. Organizaţia australiană Bennet Researche a făcut un studiu. A luat cam 300 de bărbaţi, i-a parfumat cu feromoni şi a urmărit rezultatul. Imediat ce i-au mirosit, 61% dintre femei s-ar fi arătat dornice să intre în vorbă cu subiecţii, iar restul ar fi folosit un ton afectuos. Şi la capitolul contact fizic, bărbaţii-cobai au stat foarte bine: datele arată că 31% dintre femei au simţit nevoia să-i atingă, 30% dintre ele - să aibă contact fizic ferm, 18% s-au excitat de-a dreptul, iar 16% dintre femei au spus fără ocolişuri că ar vrea să facă amor cu subiecţii.

Ideea este ca persoana pe care vrei să o cucereşti să stea, cumva, în raza de acţiune a parfumului tău. De pildă, dacă staţi la aceeaşi masă, este ok. Le-am spus tuturor amicilor mei de metoda cu feromoni. - Dragoş V. (vorbind din experienţă)

| Andrei8805 a răspuns:

Nu merita sa dai banii pe asa ceva. Nu au nici-un efect, si te fac sa cheltui banii aiurea.

| ZaKu a răspuns:

...mda reclamele.NU, nu functioneaza este doar pentru ati cheltui bani...