| oceanoflove a întrebat:

Pentru cei care au dat comenzi mari de pe aliexpress e adevarat ca platesti taxe vamale si trebuie sa il ridici de la vama sau cum e treaba? Cine poate sa ma lamureasca?

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu platesti nimic daca produsul este din Euro. Daca este din alta zona sub 10 Euro (nu dolari) nu platesti nimic. Daca ai depasit 10 Euro si pana la 149, 99 Eu. platesti TVA (pentru majoritatea produselor ca sunt unele scutite de TVA!) si te duci la post vamala nu la vama! Posta vamala se afla in fiecare judet, de obicei in capitala de judet sau in fiecare sector. Uite lista: http://bit.ly/2s4b6ex
Peste 150 de Euro platesti si taxe vamale.

| Violleta2022 a răspuns:

Comezile peste $100 sunt purtatoare de taxe vamale si de TVA.
Cand marfa ajunge in vama romana, are atasata declaratia vamala a celui care a trimis-o sau factura cu valoarea totala pe ea, lucru care le face munca usoara celor de la vama, fiindca aplica taxa la valoarea totala si pese tot inca 20% TVA-ul.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Normal ca platesti taxe vamale atata timp cat produsul e cumparat din afara UE

| doctorandus a răspuns:

Dap, fiecare tara are tarifele ei. In Olanda sub 22 Euro (pret) nu platesti nici vama, nici TVA.

| oceanoflove explică:

Rectificare comenzi de peste 10 dolari