| 123KENZI123 a întrebat:

Salut! Am cumparat niste casti din Altex. Si vreau sa le returnez! Am bonul dar nu si cutia. Le pot returna asa? App ieri le-am cumparat

1 răspuns:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Conform legii nu este obligatorie pastrarea cutiei. Le poti returna dar ei o sa faca gât. Daca fac asa poti sa contactezi ANPC si si-o primesc.
OUG 34/2014
„Art. 16, punctul 8 — Se interzice condiţionarea, sub orice formă, a drepturilor legale ale consumatorilor referitoare la produsul cumpărat de păstrarea ambalajului."
„Utilizatorul final este responsabil doar în ceea ce privește diminuarea valorii produselor rezultată din manipularea acestora, diferit de ceea ce este necesar pentru determinarea naturii, caracteristicilor și funcționării produselor. Diminuarea valorii produselor nu trebuie să fie descurajantă pentru utilizatorul final în a-și exercita dreptul de retragere."
Deci pot sa-ti diminueze din plata daca le-ai zgariat, lovit, etc.