| Jonathan81 a întrebat:

Salut TPU! Ce părere aveți despre acest monitor? Este urgent vă rog! https://altex.ro/......MQV0EE001/

8 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Daca nu ai pretentii sa ai fps-ul mai mare de 75 atunci e super!
Totul e foarte ok in afara de rata de refres ca e de 75, daca ar fi peste 100 ar fi mai mult decat ok! Bafta!

| Sofer a răspuns:

Destul de decent. Mi se pare cam scump.

| AdrianaBacescu a răspuns:

E foarte bun.

| 4ndr33y a răspuns:

Monitoarele IPS Acer (nu numai Acer) de 75Hz au o problema care le afecteaza pe toate.
Cand selectezi frecventa de 75hz incep sa se vada pixelii ciudat, sa se distinga coloanele.
Daca ai o vedere buna, te scoate din sarite, iti vine sa il spargi, vorbesc din experienta, am unul.
Daca nu ma crezi, cauta pe google "ips 75hz pixels problem"

| 4ndr33y a răspuns (pentru 4ndr33y):

Daca dai pe al 2-lea rezultat, e un topic pe reddit, vorbesc fix despre Acer nitro VG240 ca are problema asta.

| Jonathan81 explică (pentru 4ndr33y):

O recomandare, ceva bun?

| 4ndr33y a răspuns (pentru Jonathan81):

Nu pot sa-ti recomand, foarte multe au problema asta si putini o observa, daca iti zic X monitor e bun, apoi ma injuri ca eu te-am pus :))
Inca o chestie, IPSurile au un bleeding oribil, am auzit ca cele mai bune ar fi pe tehnologia TN sau VA, nu IPS. Daca vrei sa citesti mai multe, cauta "iPS vs TN vs VA"
Sincer Acerul nu m-a impresionat in niciun fel, a trebuit sa fac multe reglaje ca sa se vada bine, sa scot maximum de culoare si contrast.

Aici ai un site pentru calibrarea monitorului, am pierdut cateva ore cu reglaje.
http://www.lagom.nl/lcd-test/black.php

Ti-am zis, daca ai o vedere buna si esti obisnuit cu ecrane bune, de calitate, cand vei vedea Acerul, o sa iti vina sa-l spargi... sau sa-i faci retur. :))

| Sfatuitorul2008 a răspuns:

Il am si eu recomand