| Paici_Luci_2000 a întrebat:

sunt putin cam confuz, deci, mi-am comandat cateva obiecte din UK cu cardul, iar pe email imi apare asa la comanda:
Sub Total VAT Total

12.04 £2.41 £14.45

£16.63 £3.32 £19.95

Carriage & Shipping: £22.99
Total: £57.39

Intrebarea mea este,
1. s-a platit totul din card, deci nu mai trebuie sa platesc nimic cand vine curierul?
2. Cand vine curierul, imi cere buletinul, daca nu il am la mine, ii pot da seria si numarul de pe buletin?
3. daca o sa comand ceva din SUA de exemplu, taxele vamale la platesc la curier sau se platesc din card?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Stai linistit! Daca vine curierul si nu-ti cere nimic inseamna ca s-a platit. Daca nu s-a platit o sa-ti ceara bani. E m-ai bine sa ceri la banca un extras, luni, ca sa vezi daca s-a platit. Curierul nu-ti cere buletinul ca n-ai asa ceva. Ai doar Carte de Identitate. Din 2002 nu se mai fac buletine. Ideea este ca nu prea cer Cartea de Identitate si daca stii datele nu-i va interesa prea multa sau daca ai o copie. Daca comanzi din SUA vei plati vama la oficiul postal vamal (cate unul pe judet) si nu curierului doarece SUA nu este in UE si curierul nu poate aduce coletul fara vamuire. Pana in 10 EU nu platesti nimic, pana in 150 de EU platesti taxa vamala si peste 150 EU platesti si TVA.