| TuNoY2022 a întrebat:

Salutare,vreau sa stiu daca cineva din Germania doreste sa imi trimita un laptop de pe amazon poate sa trimita? Trebuie sa faca firma respectiva shipping in Romania? Sau ce solutie ar mai fi? Stiti ceva site de pe care se poate cumpara din Germania si trimite in Romania?

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Amazonul este o firma chinezeasca care nu cred ca face shipping direct in Romania.
In orice caz, nu te sfatuiesc sa primesti un laptop direct de pe amazon, fiindca la vama romaneasca vei platii mii de lei in taxe de import si TVAul.
Pune persoana care cumpara laptopul sa il primeasca in Germania si sa ti-l aduca personal in tara, cand vine el.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să îmi trimită un laptop de pe Amazon. Ca să ți-l trimită trebuie să îl cumpere. Când îl cumpără pot să indice adresa de livrare la tine acasă.

| relian a răspuns:

Ebay,cumperi,treci adresa din RO si aia e tot, iti vine acasa.Bine depinde si de unde anume cumperi, adica cine este vinzatorul.Ar fi de preferat sa fie din UE vinzatorul, sa nu mai platesti taxe.

Ori iti cumpara de la magazin din Germania si til trimite apoi in RO.De ce trebuie neaparat sa il cumpere de pe mai stiu eu ce webiste? Cumpara nou de la magazin,are si garantie.

Bine acu depinde si ce laptop cumpara, daca este folosit, atunci poate cumpara de oriunde, poate sa cumpere si de pe marketplace pe Facebook, trece adresa ta din RO si vine acolo.
Dar iar vinzatorul este de preferat sa fie din UE, altfel o sa platesti tu vama.

| Goete a răspuns:

E simplu. In Amazon pune adresa din Romania.
Dar iti spun eu ca nu se poate, am incercat din Spania, Amazon nu are distribuitori in Romania.
In cumpara si ti-l trimite sau in cumpara de pe un site care face livrari in Ro

| Goete a răspuns (pentru Goete):

Scuze, am incercat de destul de mult timp deci merita reincercat, poate a inceput Amazon intre timp sa intre si in Ro

Răspuns utilizator avertizat