| Andreea_Ureche_1999 a întrebat:

Vreau sa imi cumpar un lant cu pandantiv dar scrie ca materialul este din ALIAJ. Este material de calitate sau nu?

11 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu poti sti daca nu scrie ce aliaj (amestecul a doua sau mai multe metale)a fost folosit la confectionare.

| Andreea_Ureche_1999 explică (pentru darrio2007):

Dar poti sa te uiti la cele doua link-uri de mai sus si sa imi spui pe care l-ai cumpara dintre ele te rog?

| darrio2007 a răspuns (pentru Andreea_Ureche_1999):

Pare unul si acelasi.Dar cu preturi diferite.

| stlucian a răspuns:

Depinde ce materiale s-a folosit in aliaj.

Alpacaua este un aliaj ternar compus din zinc (8 - 45%), cupru (45 - 70%) și nichel (8 - 20%), cu o culoare și luminozitate similare argintului. De aceea, acest aliaj este cunoscut și sub denumirea de argint german.
Acest aliaj prezintă o prelucrabilitate bună și sudabilitate, precum și proprietăți excelente pentru prelucrarea la rece.
Prin creșterea proporției de nichel, dobândește o bună rezistență la medii corozive.

| stlucian a răspuns (pentru stlucian):

Scz. "s-au" big grin

| Andreea_Ureche_1999 explică (pentru stlucian):

Poti sa te uiti la link-ul pe care l-am pus aici si sa imi spui daca ai cumpara lantul asta http://mercador.ro/......DX5v3.html sau asta http://mercador.ro/......1j2Sn.html pe care dintre acestea doua sa il cumpar?

| jj95 a răspuns:

Aliaj= Produs metalic obținut prin topirea laolaltă a anumitor metale sau a unor metale cu metaloizi.
Bafta!

| Andreea_Ureche_1999 explică (pentru jj95):

Definitia o pot gasi si eu foarte usor pe wikipedia, dar eu am intrebat altceva, daca rugineste si daca se rupe repede

| Andreea_Ureche_1999 explică:

Acesta este lantul pe care vreau sa il cumpar http://mercador.ro/......1j2Sn.html

| stlucian a răspuns (pentru Andreea_Ureche_1999):

E greu sa-ti dai seama din poze dar la pretul asta poate fi din alpaca sau alt aliaj inoxidabil.

| stlucian a răspuns (pentru stlucian):

Sunt la fel doar pretul difera parerea mea.