| tOrch a întrebat:

Vreau sa vand un produs pe olx si vreau sa il trimit prin curier.Cum ar trebui sa procedez? Este un produs fragil ce ar trebui sa pun in cutie ca sa nu se sparga? Este vorba despre un iMac 2020

6 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Există opțiune pe siteul firmei de curierat să chemi un curier la tine ori poți merge tu la sediu să predai coletu. menționează că e fragil în interior iar tu acasă împachetează cât mai bine

| anonimg a răspuns:

Suni la fan Courier și îți spune ei ce trebuie să faci. Posibil ca să îți aducă ei ambalajul.

| siriusblack98 a răspuns:

Înăuntrul cutiei pui folie cu bule sau bucăți de polistiren. Crede-mă că îl manevrează ca pe tractoare și dacă le zici de 1000 de ori că este fragil. Cunosc din interior cum se încarcă produsele și cum sunt manevrate de când ajung în depozit și până pleacă. Pe Dorel manipulant mărfuri sau pe Ionel șoferul nu-i interesează că ajunge spart la destinație.

| badpanda a răspuns:

Folosesti o data cutia originala a computerului, apoi il ambalezi inca o data in alta cutie protejat cu ce gasesti la indemana.
Cei la la curier vand cutii de anumite masuri doar in sediu.Dar pe langa cutie ai nevoie de mai multe.

| tOrch explică (pentru badpanda):

Nu mai am cutia orgininala a computer-ului

| badpanda a răspuns (pentru tOrch):

Cauti pe la magazine de cartier cutii goale de carton si le pastrezi pentru cand ai nevoie sa expediezi computerul.Trebuie minim doua care sa intre una in alta izolate cu izolatie de parchet sau ce gasesti.