| klark7410 a întrebat:

A fost cineva la sala de fitness new power gym? Spuneti-mi daca e ok sau daca este vreun instructor care se ocupa de cei care vin acolo in sensul ca nu ma duc si trag ca nebunu de fiarele alea fara nici un sens...Multumesc!

2 răspunsuri:
| Muschilosul a răspuns:

Spune-mi greutatea ta si scopul si am sa iti fac eu program personalizat, in 95% din cazuri instructori sunt platiti degeaba.

Uite aici ce trebuie sa faci:
1.Alimentatia reprezinta 90%, fara ea nici daca esti pe steroizi nu vei creste.Ca sa pui masa trebuie sa mananci peste cat consumi, adica peste maintenance.Intra aici http://www.calculator.net/calorie-calculator.html si mai adaugi la maintenanta inca 500 calorii.
2.Pentru incepatori trebuie sa faci program de forta pentru a iti adapta sistemul nervos central.Fa un program gen SS/SL si ai sa vezi ca peste 6 luni maxim o sa ai forta mai mare ca 99% din cei de la sala. Tine minte ca pentru incepatori(primi 4 ani) forta = masa.

| klark7410 explică (pentru Muschilosul):

Multumesc pentru raspuns! Banuiesc ca esti destul de experimentat in domeniul asta dar eu as vrea sa ma definesc mai mult si mai apoi sa pun si ceva musculatura... Daca ai putea sa imi arati un program de exercitii de definire, ca tot veni vorba, ar fi perfect.Am 170 cm si o greutate de 70 kg. Daca ai putea sa-mi faci un program de definire (exercitii +alimentatie) sau ceva asemanator ar fi perfect, nu prea ma pricep.Multumesc frumos anticipat!