| Se7ven a întrebat:

Am 14 ani si 1, 62 inaltime si as vrea sa stiu daca imi afecteaza cresterea daca merg la sala

4 răspunsuri:
| SiLaS a răspuns:

Sala nu afecteaza cresterea laughingAsta e un mit care doar fraierii il sustin.Eu de cand fac sala aprox 3 ani am crescut 5 centimetrii si asta pentru ca s-a cam dus perioada mea de crestere nu din alte cauze cum ar fi sala.Deci poti sa te duci linistit la sala cat doresti.

| coolninja a răspuns (pentru SiLaS):

Medical vorbind, sala chiar opreste cresterea. la nivelul oaselor se afla niste cartilaje "de crestere" (asa le spune) si daca le fortezi le grabesti osificarea. osificandu-se nu mai lasa osul sa se lungeasca. daca tu ai crescut 5 cm inseamna ca nu ai folosit greutati foarte mari si ca ai avut noroc sau poate trebuia sa cresti mai mult decat 5 cm.

| coolninja a răspuns:

Daca vrei sa faci sport fara sa opresti cresterea, e o instructoare buna in Bucuresti
https://www.facebook.com/marinelaungureanuprofitraneir/timeline
asta e facebookul ei. poti sa vobesti cu ea acolo

| Romicutsa a răspuns:

Nu esti scunda, esti normala ..Stiu multi baieti care sint de statura mica si nu se complexeaza deloc.Dar noi fetele iesim din aceasta situatie cu ajutorul tocurilor, ceea ce e acceptat de la 14 ani, si e frumos ..Cit despre sala, DA, o sa te ajute, dar putin. daca e dat sa fii scunda asa o sa fie, sau invers. Sper ca esti multumita de raspuns ))