| AndreiSB a întrebat:

Am 16 ani si vreau sa-mi cresc puterea in brate si sa scap de un pic de burtica, ce exercitii sau dieta sa fac, eu practic fotbal in fiecare zi si nu pot face sala. Am fost si operat de hernie inghinala in urma cu 6 luni.

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Pai este, ca nu se face asa. Diferenta intre volum si fibra este din ALIMENTATIE, nu prin nr de repetari.

multe repetari = rezistenta, NU fibra.

Fibra faci oricum ( masa e compusa din fibra ), ca s-o definesti ( sa te fibrezi ) trebuie sa arzi grasimea care o acopera, exerfcitiile raman LA FEL ( altfel pierzi si din masa musculara ).

Documenteaza-te si tu, eu mereu am facut repetari putine cu greutati mari si m-am definit fara probleme prin alimentatie si cardio ( alergat ).

P.S. : si la flotari poti mari greutatea, faci flotari cu un rucsac greu in spate, cu un picior in aer, etc., poti chiar sa gasesti 2 bari paralele sa faci flotari la paralele ( cele mai eficiente, ca nu mai ai niciun punct de sprijin ), etc.

Eu ies, incearca sa te documentezi cum e cu masa si cu definirea si cu numarul de repetari ( www.culturism.ro, www.getfit.ro, www.topculturism.ro, etc. ), sunt multe informatii peste tot.

14 răspunsuri:
| Catalin970 a răspuns:

Tractiunile si flotarile ajuta cel mai mult.Din aceste doua tipuri de exercitii poti sa antrenezi bicepsii, tricepsii, pieptul, abdomenul sau spatele, in functie de cum tii mainile asa ca nu trebuie neaparat sa faci sala pentru a-ti creste forta.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Catalin970):

Pai da, dar restul grupelor? umeri si picioare?

in fine, daca vrei sa faci exercitiile alea fara sala, atunci cumperi macar o centura de greutati si cand poti ( spre exemplu ) sa faci peste 8 tractiuni, legi greutati de tine.

pentru forta trebuie sa maresti mereu greutaea, nu numarul de repetari ( cand poti sa faci peste 15 flotari sau tractiuni - si o sa poti destul de curand - deja nu mai faci forta, decat foarte greu, faci rezistenta ).

pentru forta : maxim 5 repetari ( poti mai multe, maresti greutate )
pentru masa + forta ( mai mult masa ) : 8-10 repetari
rezistenta : peste 12 repetari

| Catalin970 a răspuns (pentru Cosmin86):

Cand incepi sa pui greutati deja incepi sa cresti in volum.El a specificat ca nu poate face sala deoarece a suferit o operatie, si sala cam in asta consta:ridicat greutati.In plus, nu stiu ce ar cauta piciorele printre exercitii daca el a cerut forta in brate.Forta inseamna fibra si fibra inseamna cat mai multe repetari. Daca intrebarea era "Cum pot sa cresc volumul bicepsului" sau ceva de genu as fi formulat altfel raspunsul dar in acest caz asa consider ca e cel mai bine.Bafta!

| Cosmin86 a răspuns (pentru Catalin970):

"Forta inseamna fibra si fibra inseamna cat mai multe repetari", nimic mai fals.

multe repetari = rezistenta, nu forta
forta = PUTINE repetari ( gen maxim 5 ) cu greutate foarte mare

Uite :
http://www.getfit.ro/......serie.html

citez :

Forta- 2-6 repetari
Rezistenta 12-15 repetari si peste

Mai documenteaza-te si tu cum e cu repetarile

| Catalin970 a răspuns (pentru Cosmin86):

Am facut 2 ani de sala...stiu cum stau lucrurile straight face

| Cosmin86 a răspuns (pentru Catalin970):

Dupa 2 ani de sala poti abera asa? Articolul pe care ti l-am aratat e scris de cineva care are 15 ani de sala.

15 > 2, dupa 2 ani abia inveti sa te antrenezi si te alimentezi corect.

Contrazice si tu expertii cand ai MACAR 10 ani de sala si cel putin 5 articole publicate.

P.s. : am facut si eu sute de repetari, cand eram in liceu si am crescut ft putin in forta.

| Catalin970 a răspuns (pentru Cosmin86):

Acum am o intrebare:tu ai citit macar intrebarea omului? El nu poate ridica greutati! Ti-am raspuns si mai sus:daca era vorba despre sala sau ridicat greutati era alta treaba dar cum poti mari greutatea intr-o flotare fara sa iti soliciti muschii? Daca vrei volum faci repetari putine cu greutate cat mai mare; daca vrei fibra faci repetari cat mai multe cu greutate putina.Ce e gresit in asta?

| AndreiSB explică (pentru Cosmin86):

Cosmin86, eu vreau sa cresc si in forta si in grosimea bratului si spate si umeri, daca poti sa fii mai explicit, cate serii de flotari a cate repetitii trebuie sa fac? Nu am prea inteles pentru ca v-ati contrazis foarte mult. Acum pe mine nu ma mai impiedica operatia, insa nu vreau sa fortez foarte foarte mult, am si o gantera de 10 kg reglabila.

| Cosmin86 a răspuns (pentru AndreiSB):

Flotari = piept si putin triceps + deltoid anterior

Cu flotari nu faci mare lucru, du-te la sala sau fa si alte exercitii ( tractiuni, iti cumperi gantere, etc. )

| Cosmin86 a răspuns (pentru AndreiSB):

Apropo, ceva ce te-ar putea ajuta :

http://www.getfit.ro/......acasa.html

| AndreiSB explică (pentru Cosmin86):

Repetari = serie?

| Cosmin86 a răspuns (pentru AndreiSB):

nu. serie = numar de repetari consecutive

Daca faci 10 repetari fara pauza intre ele => ai facut o serie de 10 repetari

| Cosmin86 a răspuns (pentru Catalin970):

Pai este, ca nu se face asa. Diferenta intre volum si fibra este din ALIMENTATIE, nu prin nr de repetari.

multe repetari = rezistenta, NU fibra.

Fibra faci oricum ( masa e compusa din fibra ), ca s-o definesti ( sa te fibrezi ) trebuie sa arzi grasimea care o acopera, exerfcitiile raman LA FEL ( altfel pierzi si din masa musculara ).

Documenteaza-te si tu, eu mereu am facut repetari putine cu greutati mari si m-am definit fara probleme prin alimentatie si cardio ( alergat ).

P.S. : si la flotari poti mari greutatea, faci flotari cu un rucsac greu in spate, cu un picior in aer, etc., poti chiar sa gasesti 2 bari paralele sa faci flotari la paralele ( cele mai eficiente, ca nu mai ai niciun punct de sprijin ), etc.

Eu ies, incearca sa te documentezi cum e cu masa si cu definirea si cu numarul de repetari ( www.culturism.ro, www.getfit.ro, www.topculturism.ro, etc. ), sunt multe informatii peste tot.

| ovi93 a răspuns:

Hai sa iti zic ceva, toate dietele si toate cele sunt vrajeli, vrejeli pentru reclame, vrajeli pentru a face bani un nutritionist si etc. Vrei sa slabesti? Totul pleaca de la creier trebuie sa gandesti intr-una slabesc slabesc si fi foarte sigur ca slabesti, bineintele trebuie sa mananci sanatos renunta putin la grasimi. Nu trebuie sa iti expui corpul la extremitati...doar te gandesti la faptul ca trebuie sa slabesti putin si atat

| UrsuletzMic a răspuns:

Buna sper sa-ti fiu de ajutor...
Ca sa scapi de burtica incomoda iti recomand sa tii o dieta care contine:dimineata sa mananciun sandwich cu salata,castravezi,rosi (cruditati), la pranz sa mananci o supa crema de(broccoli, morcovi)-FARA PAINE si un pahar de suc natural(facut de tine), la cina daca vrei neaparat sa mananci care poti manca piept de pui fiert sau peste fiert cu condimente cu garnitura de legume proaspete usor trase in tava-FARA ULEI, si la fel un pahar de suc natural.RETINE...nu manca multa paine si nu folosi ulei mult.Pentru brate fa multe flotari, genoflexiuni, tractiuni pentru ca te vor ajuta...
Sper ca ti-am fost de ajutor...