| geo2044 a întrebat:

Am 68kg si vreau sa ajung la 73-74kg punand masa musculara poate cineva sa-mi sugereze o cura si un set de exerciti?

Răspuns Câştigător
| cristi1505 a răspuns:

Exercitii gasesti aici pentru toate grupele:
http://www.culturism.ro/antrenament/

Legat de alimentatie, ti-am zis.Trebuie sa consumi alimente bogate in:
-carbohidrati=produse obtinute prin faina(paste,paine etc.),orez,cartofi,dulciuri,fructe etc.
-proteine=carne, lactate, oua, unele legume precum soia, mazare etc.
Sa ai minim 5 mese pe zi formate dintr-un complex de carbohidrati cu proteine.Combini si tu alimentele de mai sus.

7 răspunsuri:
| cristi1505 a răspuns:

Fugi la sala si manaca cam 5 mese pe zi bogate in proteine si carbohidrati!

| geo2044 explică (pentru cristi1505):

Si poti sa imi recomanzi un set de exerciti pentru sala si o cura? ca asta a cam fost intrebarea mea...

| cristi1505 a răspuns (pentru geo2044):

Exercitii gasesti aici pentru toate grupele:
http://www.culturism.ro/antrenament/

Legat de alimentatie, ti-am zis.Trebuie sa consumi alimente bogate in:
-carbohidrati=produse obtinute prin faina(paste,paine etc.),orez,cartofi,dulciuri,fructe etc.
-proteine=carne, lactate, oua, unele legume precum soia, mazare etc.
Sa ai minim 5 mese pe zi formate dintr-un complex de carbohidrati cu proteine.Combini si tu alimentele de mai sus.

| stepphy a răspuns:

Ridicarea alternativa a halterelor
Flotari
Abdomene
Abdomene pe minge
Ridicarea genunchilor
Extensii
Genuflexiuni

| aNgeL2000X a răspuns:

Trebuie sa nu mai mananci dupa ora 18:00.nu trebuie sa mananci mancare cu ulei, cat mai multe fructe, fara paine. Daca vrei poti sa mananci paine 1-2 felii paine neagra cu salata si pui la grill. Poti sa faci flotari, abdomene, si sa alergi mult.
Succes!

| cristi1505 a răspuns (pentru aNgeL2000X):

laughing))) Numai aberatii ai spus! Pentru masa musculara e indicat sa manace multi carbohidrati(se gasesc in produse obtinute din faina, orez, cartofi etc.) si multe proteine(se gasesc in carne, oua, lactate etc.).Cu multe fructe se va face in 200 de ani ca Arnold! Sa nu manace dupa ora 18:00 laughing), fara paine(care de altfel contine carbohidrati), sa alerge mult(este un exercitiu cardio care nu se face in perioada de masa) laughing))))

Ce tampenii spui! rolling on the floor

| geo2044 explică (pentru aNgeL2000X):

Frate am specificat ca am 68kg si vreau sa ajung la 73-74kg adica asta inseamna ca vreau sa ma ingras!

| Cosmin86 a răspuns (pentru geo2044):

Nu inseamna ca vrei sa te ingrasi, inseamna ca vrei sa cresti in masa musculara

De la 68 kg la 73-74, din GRASIME = ingrasare
De la 68 kg la 73-74, din MASA MUSCULARA = cu totul altceva, nu mai e ingrasare

Legat de intrebare : cristi1505 ti-a explicat foarte bine