| JusTPauL a întrebat:

Am inceput si eu de cateva zile sa merg la sala si am facut febra musculara...la al 2 lea antrenament in care faceam piept nu prea am putut lasa haltera pana pe piept. durea foarte tare dar m-am fortat cat am putut.
A doua zi aveam pieptul asa umflat de zici ca am facut sala o viata. Cam 3 cm umblat iar in mod normal abia de se vede forma.
A mai patit cineva asa ceva?????

12 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Cat timp a trecut intre cele 2 antrenamente de piept?

| JusTPauL explică (pentru Cosmin86):

Doar o zi, am prins doar 4 zile de sala..vin in ro 2 saptamani si am zis sa ma obosesc bine ca am timp sa ma refac.

| Cosmin86 a răspuns (pentru JusTPauL):

Grupele mari (inclusiv pieptul) se lucreaza o data pe saptamana.

Ce spui tu e ok, si profesionistii mai aplica asta, se supraantreneaza intentionat ca urmeaza o perioada de refacere (si eu am fost 5 zile la rand la kickboxing si apoi am "zacut" 2 saptamani), dar trebuie sa ai o oarecare experienta cand faci asta.

Ca sa te "supraantrenezi" intentionat, trebuie sa ai experienta. Cati ani de sala ai? Ai macar 5?

| JusTPauL explică (pentru Cosmin86):

N-am facut sala continuu.
Cel mai mult am facut continu 1 an de zile.6 luni, 3 luni.
Lipsa de timp, program incarcat.

| Bogatasul a răspuns (pentru Cosmin86):

Cosmin,imi dai si mie un program ca pe net gasesc numai prostii tongue

| Cosmin86 a răspuns (pentru Bogatasul):

Ok, iti dau programul cu care eu am progresat cel mai mult. La fiecare exercitiu faci 4 serii.

Luni - piept+biceps
Piept: impins orizontal, impins inclinat, fluturari
Biceps: flexii cu bara z, flexii hammer cu gantere

Marti - picipare
Genuflexiuni cu haltera pe uneri, flexii la aparat, extensii la aparat, fandari cu gantere in maini, gambe la aparat

Miercuri - pauza

Joi - spate + abdomen
Spate: tractiuni la bara priza larga, tractiuni cu priza ingusta, ramat cu gantera, indreptari sau hiprrextensii
Abdomen: ridicari de picioare din atarnat, bricege la saltea, crunch

Vineri: umeri+triceps
Umeri: presa militara, fluturari laterale, ramat vertical
Triceps: flotari la paralele, extensii cu bara z (skullcrushers)

| Bogatasul a răspuns (pentru Cosmin86):

Mersi mult de tot, si mai am o intrebare:O gramada zic sa faci repetari pana la epuizare iar altii zic contrariul.Panaa urma cum e?

| Cosmin86 a răspuns (pentru Bogatasul):

Depinde ce vrei.

Forta: maxim 5 repetari
Masa musculara: 8-10 repetari
Rezistenta: peste 10 repetari

Ideea e sa alegi o greutate cu care SA NU POTI sa faci mai multe repetari decat am scris mai sus, in functie de ce obiectiv ai.

| BuLaNNNeL a răspuns:

E din cauza febrei. Inflamat mai corect spus. Vezi ca antrenamentele trebuie sa te scoată din zona de confort nu sa te doara, daca doare schimba exercițiul sau asigura-te ca execuți corect si esti bine încălzit.

| JusTPauL explică (pentru BuLaNNNeL):

Adevarul este ca nu prea m-am incalzit bine...corecte cred ca au fost..atata tot ca am bagat intens o ora si 40 min.

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru JusTPauL):

1 ora si 40 tot antrenamentul nu? Nu doar piept, sper. Fiind începător mergi pe full body, sa-ti construiești "baza", sa inveti sa executi, n-ai nevoie de antrenamente speciale pentru fiecare grupa, exercitii de izolare etc. Ai nevoie de exercitii complexe, de exercitii care lucrează cât mai multe grupe. Gen tractiuni, genuflexiuni; îndreptările, flotari la paralele, etc.

| Catalinjr a răspuns:

Continua sala si febra v-a trece de la sine.