| MioaraParalescu a întrebat:

Buna!
Am o intrebare pentru cei care merg la sala.
Vreau sa renunt la ridicat cu haltera(pentru piept)in favoarea flotarilor.Fac flotari cu vesta cu 20-25 kg.
Credeti ca e bine ce fac?
Fac ridicari cu haltera de aproape 1 an,am facut febra puternica atunci mai la inceput dar acum nimic, si intr-o zi am zis sa incerc sa incerc si flotarile cu vesta iar a-2-a zi am facut febra calumea.
Deci ce parere aveti?

6 răspunsuri:
| BuGz a răspuns:

NU trebuie neaparat sa faci forta fizica>
uite aici sfaturi pentru intarirea sistemului muscular :
http://www.business-forum.ro/......cular.html

| FitMonkey a răspuns:

Vrei sa zici impins din culcat? nu renunta! ese unda dintre cele mai eficiente exercitii pentru piept

fa intai cele 4 serii(sau cate faci) impins din culcat cu haltera si pe urma faci flotari daca tii atat de mult la ele. sfatul meu. bftwinking

| FReAkAzO1d a răspuns:

Nu! e cea mai mare prostie care o puteai zice.Impinsul este unul din cele mai importante exercitii pentru piept alaturi de fluturari.
Nu are rost sa renunti

| MioaraParalescu explică (pentru FReAkAzO1d):

Iti arat un tip pe youtube care nu a mai facut impins cu bara de 10 ani si are un piept masiv.
Oricum ma gandesc sa le bag pe amblele.
Si am sa fac
Flotari cu greutate
Impins cu bara din culcat
Fluturari cu gantera
impins cu haltera
Fluturari din sezut la aparat
Eu zic ca merge asa thinking

| FReAkAzO1d a răspuns (pentru MioaraParalescu):

1.Eu nu am zis ca nu sunt bune si flotarile.
2.Lasa-ma cu SF-urile de pe Youtube.Ca asa pot fi si eu cat Coleman, Cutler sau Lazar Angelov si sa zic ca numa am dormit si mi-au crescut muschii. Flotarile nu fac nici un sfert din ce face impinsul cu haltera sau fluturarile.

| Cosmin86 a răspuns (pentru MioaraParalescu):

Nu te mai lua dupa toti "guru" de pe youtube, daca nu-l cunosti personal sa stii cum a obtinut un piept masiv nu valoreaza 2 bani ce zice.

Si eu cunosteam pe unii cu muschi si forta ca lumea care pe ascuns injectau steroizi.