| d0mNNuLsMiTh a întrebat:

Am o luna de sala acuma pot face cu greutati mai mari? Am auzit ca e bine sa fac cu greutati grele si mai putine serii si repetari! Imi puteti da niste sfaturi?

13 răspunsuri:
| AntrenorFitness a răspuns:

Daca vrei sa cresti in greutate si masa musculara lucrezi intre 60-80% din 1RM (1 Repetare maxima)
1 sau 2 grupe musculare pe antrenament, in functie de program.
3-4 aparate/ grupa,
4serii/aparat,
6-8repetari/serie.
http://www.megaproteine.ro/antrenamente-si-nutritie.html

| d0mNNuLsMiTh explică:

Sunt proteine pe care le pot lua inainte de antrenament? As vrea niste exemple Va rog

| Cosmin86 a răspuns (pentru d0mNNuLsMiTh):

Evident ca NU.

inainte de antrenament iei creatina, oxid nitric, cafeina, etc.

rolul proteinelor e sa repare fibrele distruse de antrenament, inainte de antrenament ce sa repare? laughing

| d0mNNuLsMiTh explică (pentru Cosmin86):

Stiu multi care iau proteine inainte sa inceapa... daca iau inainte de antrenamest si inainte de culcare are ceva?

| Cosmin86 a răspuns (pentru d0mNNuLsMiTh):

Da, stii multi pentru ca exista multi IDIOTI.

daca iei inainte de antrenament o IROSESTI, o sa fie descompusa pentru energie, in loc sa fie folosita pentru masa musculara.

foloseste ca sursa de energie : carbohidrati, grasimi, energizante, NU proteina.

mai documenteaza-te si tu totusi, nu te lua "dupa turma"

| helper333 a răspuns:

Salut,

Ai o luna de sala. Felicitari! Ai trecut de primul pas si ai inchieieturile intarite.

Acum trebuie sa ai in vedere urmatoarele: un program bine structurat de lucru si un prieten care sa te ajute. Este bine sa lucrezi o singura grupa musculara pe zi. Vorbeste cu un instructor la sala sa iti dea un program. Ar trebui sa fie gratis.

Este bine sa faci 3-5 serii a cate 8-10 repetari. Cu cat sunt mai mari greutatile cu atat te apropii mai mult de 8 repetari si 5 serii. Asta inseamna ca la ultima repetare trebuie abia sa o poti ridica. Daca e usor, mai pune. Repet: trebuie sa ai pe cineva sa te ajute. Este periculos sa lucrezi cu greutati mari.

Presupun ca vrei sa cresti in masa...
Daca vrei forta si definire fara crestere in masa, atunci 3 serii de cate 30 de repetari cu greutati potrivite. Potrivite inseamna sa poti tine toate cele 3 serii fara prea mare efort.

Eu il urmaresc pe tipul asta http://scoobysworkshop.com/

Bafta!

| NDC12 a răspuns (pentru helper333):

TU unde ai crescut ma, in padure? Cand faci masa sau cand faci definire exercitile sunt la fel, doar alimentatia se schimba. De ce vorbesti ma aiurea?

| d0mNNuLsMiTh explică (pentru helper333):

Multumesc mult, dar proteinele cum se iau imi poti spune, inainte dupa exercitii?

| NDC12 a răspuns (pentru d0mNNuLsMiTh):

Depinde,ce proteine vrei tu sa iei? Da-mi un link.

Proteinele se iau dupa antrenament si dimineata sau inainte de culcare, sau doar dupa antrenament, asta depinde de cum vrei tu sa le iei si de cate proteine ai tu nevoie. ( Dupa antrenament trebuie neaparat ).

Multi incepatori confunda gainer cu proteina, sau alte produse, de asta zic sa-mi dai un link si iti pot spune.

| JohnnyBi a răspuns (pentru helper333):

Forta 30 de repetari? clar. forta o faci cu 1-3 repetari cu greutatea cea mai mare pe care o poti duce maxim 3 repetari. de unde 30? daca vrei poti sa faci si forta si masa si definire intr-o singura serie la fiecare aparat. incepi cu forta (1-3 repetari) prima serie, a2a si a3a serie 6-12 repetari masa si ultima 20 repetari pentru definire (rahat definire, ii zice rezistenta). asta la primele 2 exercitii de baza, la cele de izolare, cabluri nu merge chiar asa. sau poti intr-o zi de antrenament sa lovesti altfel muschii. astfel la spate poti face indreptari 5 serii cu 1-3 repetari pentru forta, tractiuni 6-12 repetari pentru masa si ramat 20 repetari pentru rezistenta si epuizare maxima.

| d0mNNuLsMiTh explică (pentru NDC12):

Imi poti zice care e diferenta dintre gainer si proteine? Deci inainte sa incep nu pot lua proteine sau sunt si asa?

| NDC12 a răspuns (pentru d0mNNuLsMiTh):

Gainer = Supliment care contine multi carbohidrati + proteine ( Proteine mai putine decat carbo ), pentru a te ajuta sa pui masa musculara + grasime ( sa iei in greutate ).

Proteina = citeste aici http://www.doctor.info.ro/concentratele_proteice.html

| Cosmin86 a răspuns (pentru helper333):

Forta cu 30 de repetari? apuca-te de sah