| Fernando9Torres a întrebat:

Am observatr ca majoriatea din clasa iau proteine(nu toti fac sala). Care-i faza cu ele? Am inteles ca te ajuta sa te "refaci" dupa antrenamentul de la sala si ca-ti creste masa musculara.Se pot lua si daca nu faci sala(nu am timp),de ex daca faci exercitii acasa(alergat,flotari,etc). Dar daca nu faci sala, te "creste"(sa-ti dezvolte muschii, nu sa te ingrase)? Si care-i varsta recomandata pentru ele? Si cum se numesc alea de crestere(am inteles ca exista pentru mai multe "lucruri")?

4 răspunsuri:
| TipulCiudatDinSpateleFarmaciei a răspuns:

Ok...deci nu am sa te bat la cap acum cu tot felul de lucruri complexe despre culturism, iti spun un lucru...cea mai mare prostie pe care o poate face cineva este sa ia proteine si sa nu compenseze cu sport... speran d ca i se va mari masa musculara...e sinucidere curata

| Cosmin86 a răspuns (pentru TipulCiudatDinSpateleFarmaciei):

Nu e "sinucidere", sunt doar bani aruncati happy

| Adelin753 a răspuns:

Iti sugerez sa nu consumi asa ceva, sunt doar niste prostii care le iei doar cand faci sala, dupa ce te lasi si nu le mai iti scade masa musculara.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Adelin753):

Masa musculara incepe sa-ti scada ORICUM dupa ce te lasi de sala ( si de alimentatie ). Nu are treaba daca iei sau nu proteine, se numeste starea CATABOLICA a organismului.