| Anonim6666644 a întrebat:

Am vazut pe internet ca trebuie 5-6 mese bogate in proteine pentru a creste in masa musculara dar nu zice si ce sa mananci sau cat sa mananci? De exemplu daca mananc in fiecare masa cate 1 gratar de pui, vita cu branza de oaie este bine?

Răspuns Câştigător
| JohnnyBi a răspuns:

Acum cu mana rupta orice. bag dulciuri, shaorme, KFC, MC, orice. imi trebuie pese 6000 kcal pe zi pentru regenerare musculara, osoasa, etc. dar 50% proteina, indiferent de sursa.

inainte de mana rupta era cam asa:
7 dim - ovaz+germeni grau+ fulgi canepa + lapte + 1 banana + 1 cupa whey.
9 antrenament, dupa 2 cupe whey + 2 banane (in jur de 1 ora e antrenamentul, acum cu mana rupta cam 2 ore)
1.30-2 dejun: 150-200g carne (orice, carne sa fie) + 100g garnitura, eventual paine (nu pot manca porc fara paine).
in jur de ora 5: bara proteica (dupa pofta) sau pumn de nucifere (alune, arahide, fistic, nuci, orice de genul)+ 2 fructe/lactate, ce am la indemana.

ora 7-8 cina: ce am la pranz, doar carne alba. rar peste (nu imi prea place).

inainte de culcare (in general 11) 1 cupa whey sau lapte + oua, dupa pofta

9 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Ai uitat de carbo si grasimi. si sunt 3 mese principale cu 2-3 gustari, nu 6 mese principale.

| Anonim6666644 explică (pentru JohnnyBi):

Imi poti spune te rog tu cam ce mananci intr-o zi?

| JohnnyBi a răspuns (pentru Anonim6666644):

Acum cu mana rupta orice. bag dulciuri, shaorme, KFC, MC, orice. imi trebuie pese 6000 kcal pe zi pentru regenerare musculara, osoasa, etc. dar 50% proteina, indiferent de sursa.

inainte de mana rupta era cam asa:
7 dim - ovaz+germeni grau+ fulgi canepa + lapte + 1 banana + 1 cupa whey.
9 antrenament, dupa 2 cupe whey + 2 banane (in jur de 1 ora e antrenamentul, acum cu mana rupta cam 2 ore)
1.30-2 dejun: 150-200g carne (orice, carne sa fie) + 100g garnitura, eventual paine (nu pot manca porc fara paine).
in jur de ora 5: bara proteica (dupa pofta) sau pumn de nucifere (alune, arahide, fistic, nuci, orice de genul)+ 2 fructe/lactate, ce am la indemana.

ora 7-8 cina: ce am la pranz, doar carne alba. rar peste (nu imi prea place).

inainte de culcare (in general 11) 1 cupa whey sau lapte + oua, dupa pofta

| darrio2007 a răspuns:

Ai sa cresti in grasime cu atatea mese pe zi si acest meniu.

| JohnnyBi a răspuns (pentru darrio2007):

Asa stii tu? ca proteina ingrasa? ca eu am un meniu asemanator de 7 ani incoace + carbo + grasimi si ghici ce. mi-a luat 7 ani sa pun 15 kg pe mine.

proteina nu ingrasa.

| darrio2007 a răspuns (pentru JohnnyBi):

Dar te-ai ingrasat, nu?

| JohnnyBi a răspuns (pentru darrio2007):

Ooo, da. ca aveam 50 kg la 173 cm inaltime. era si scopul meu sa ma ingras, dar nu proteina ingrasa. carbohidratii o fac. daca reduceam 50g carbo la fiecare masa pe zi ramaneam la aceeasi greutate. sau aceeasi alimentatie + cardio.

| darrio2007 a răspuns (pentru JohnnyBi):

Sa stii ca eu mananc pana ma simt satul. Aproape orice.Si oscilez intre 81 si 83 de kg.

| darrio2007 a răspuns (pentru JohnnyBi):

P.S.La 190 cm inaltime.