| aXy99 a întrebat:

Aveti idee care sunt costurile de fabricatie al unui kg de proteine din zer (sa spunem un concentrat proteic de concentratie 80-85% proteina)?

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Probabil cateva sute de mii de dolari ( ori euro), depinzand de cat de mare este compania care are autorizatie de procesare.
Ca-s masini speciale care: extrag zerul, altele il purifica, altele adauga anumite substante care ii imbunatatesc calitatea, alte masini care ii deshidrateaza, alte masini care-l ambaleaza in pungi sau cutii, altele care ii ataseaza etichetele si apoi il stocheaza pentru vanzare, sau livrare.
Cred ca vorbim de sume de la 50.000 euro in sus!
Costul procesarii unui singur kg de proteina, este destul de mare, deoarece necesita zeci de litrii de lapte, ca sa extraga zerul si sa treaca prin toate procedurile mentionate mai sus, folosindu-se masini speciale pentru fiecare procedura in parte.

| aXy99 explică (pentru Violleta2022):

Ma cam indoiesc ca se foloseste lapte si nu zer direct. Eram curios de pretul strict al zerului, nu si consumul de curent/pretul masinariilor.

| Violleta2022 a răspuns (pentru aXy99):

Ca sa obtii zerul, ai nevoeid e lapte. Zerul se extrage din lapte si il poti cumpara de taranii de pe piata, cei care vin cu lapte de la vacilor lor. Stiu tarani care dadeau zerul pe gratis, daca cumparai din cand in cand, de la ei, lapte si branza.

Ce vreau sa te intreb este, ai vazut vreodata cum arata zerul?
Ai idee cate zeci de kilograme de zer ai nevoie pentru a face 5 linguri de proteina pulbere?
Zerul este APA de la separarea branzei din lapte!
Uite mai jos o imagine, ca asa ai idee despre ce vorbesc: apa aceea galbuie care se scurge din branza (produsa din laptele de vaca) este zerul!
http://www.fabricadelapte.ro/......erului.jpg

| aXy99 explică (pentru Violleta2022):

Stiu foarte bine cum arata zerul, il consum involuntar atunci cand beau iaurt (de casa).
Stiu ca are 0, 9g proteine pe suta de grame, dar nu imi explic cum pudrele proteice sunt asa de ieftine.

| Violleta2022 a răspuns (pentru aXy99):

Pudrele proteice sunt atat de ieftine din cauza ca sunt produse sintetic!
Ce-i atat de greu de inteles? Sunt chimicale!
De ce va tot spun, nu bagati chimicale in voi, mai ales daca sunteti sub 20 de nai acnd oragnsimul vostru este inn crestere, ca va modifica hormonii si ajungeti sa veti probleme cardiace, probleme metabolice, sa faceti diabet, sa deveniti obezi.
Evident ca producatorii nu spun ca-i periculoasa pentru adolescenti, lor le pasa doar sa vanda cat mai mult. Cum adolescentii sunt cei mai naivi dinter toti, fiind incantati d efaptul ca-si fac muschi peste noapte, dau fuga si-si cumpara, fara sa citeasca despre schimbarile majore provocate in corpul lor de aceste chimicale.

Uite, chiar acum 2 zile era un pusti aici, de 20 de ani... bolnav de inima, fiind ani buni obsedat de body biudling, de muschi si alte cresteri musculare spectaculoase.
Uite, chiar el confirma ca a folosit Proteina cu creatina!
Dar citeste mesajul lui:

https://www.tpu.ro/......itness-am/

| aXy99 explică (pentru Violleta2022):

E clar ca nu stii despre ce vorbesti laughing
Creatina este produsa sintetic, pudrele proteice, NU. Chiar si asa, are ACEEASI FORMULA CHIMICA, face acelasi lucru.
O problema severa la inima nu apare peste noapte, nu mai vorbi prostii. Asta e genetic mostenita sau apare ca urmare al unor alte afectiuni grave, nu de la niste pudre proteice laughing
NU faci muschi peste noapte, nici de la proteine, nici creatina, nici de la oricare supliment alimentar.NU AI CUM. Iti spun din experienta. A mea si a zeci de cunoscuti care au consumat. Pudrele proteice te ajuta sa suplimentezi corpul cu proteine. Nu face minuni. Daca mananci suficiente proteine din mancarea de zi cu zine nu ai nevoie. Creatina la fel. Daca vei consuma suficienta carne (in special rosie) nu vei avea nevoie de ea. NU FAC MINUNI, dar ajuta. Singurele efecte negative ar putea fi cauzate de INDULCITORI, dar daca esti baiat destept iti cumperi fara aroma.
NIMENI, NICIODATA NU A PATIT NIMIC DE LA SUPLIMENTE. Nici macar cei care au facut exces nu au patit chestii grave. (aici nu intra in discutie daca iti torni sacul de 5 kg de proteine pe gat).
Sunt nevoit sa iti dau ERONAT, pentru ca asta este. Un raspuns GRESIT.
Si eu daca mor la 100 de ani si am consumat creatina vei da vina pe creatina? Avea 100 de ani omul, era asa de sanatos...dar a consumat el creatina odata, sigur din cauza asta a murit. Nu stiu ce cunostinte de anatomie ai, dar astfel de lucruri nu au un singur factor (ma refer la bolile de inima sau alte probleme de acest gen), iar cel mai important este cel genetic.

PS: Firmele mari de suplimente sunt verificate "la sange", ar fi fost inchise daca ar fi mintit in legatura cu continutul produselor.
Sa nu mai zic de faptul ca probabil majoritatea ar fi avut probleme din cauza lor, dar se pare ca nu e asa. Nimeni nu are. 1-2 din milioane care se gasesc sa dea vina pe ele pentru probleme lor de sanatate. Daca respectivul ar fi consumat steroizi, sth, insulina, antiestrogeni sau alte substante anabolizante, as fi inteles sa dai vina pe ele, dar asa...e penibil.

| aXy99 explică (pentru Violleta2022):

Cum se face ca alte zeci de mii de persoane pasionate de bodybuilding nu au nicio problema? dar asta are...fix de la suplimente.

| Violleta2022 a răspuns (pentru aXy99):

Simplu: nu totii copii iau proteine pulbere sa-si creasca masa musculatura, cum a facut copilul asta, in perioada de pubertate, cand sistemul este inca in crestere si dezvoltare. De aceea a fost afectat!

| aXy99 explică (pentru Violleta2022):

Nu toti? Te contrazic laughing
Poate nu in procentaj de 100%, evident, dar peste 50%. Cei mai avansati (care au depasit cateva luni continue de sala, iau mai mult ca sigur).
Cele fara aroma au gust de lapte.