| anonim_4396 a întrebat:

Am fost diagnosticat cu Insuficienta cardiaca. am 20 de ani. si totul mi s-a declansat de la sala de fitness. am boala asta de 7 luni si tin si tratament cu betalocsi vagostabyl. citisem un articol cum ca o sa fie nevoie sa tin tratament pentru tot restul vietii. altul, ca dupa o perioada de 5 ani o fi posibil sa ajung la moarte subita."ma simt ciudat... confuzie... stari de "moarte". ganduri neclare. cateva sfaturi mi-ar fi de ajutor.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Asta incerc sa le spun tuturor, nu mai folositi proteina pulbere, este plina de chimicale, care in corpul unui adolescent produce modificari dramatice.

Imi pare sincer rau, de situatia in care esti si sper din toaat inima, sa poti reversa problema asta, sa devii din nou sanatos si normal!

23 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ai folosit cumva proteine sintetice si anabolizante, cand faceai sala, sau alte suplimente, prafuri samd?

| Raynee a răspuns (pentru Violleta2022):

Proteine cu creatina

| Violleta2022 a răspuns (pentru Raynee):

Asta incerc sa le spun tuturor, nu mai folositi proteina pulbere, este plina de chimicale, care in corpul unui adolescent produce modificari dramatice.

Imi pare sincer rau, de situatia in care esti si sper din toaat inima, sa poti reversa problema asta, sa devii din nou sanatos si normal!

| Caro34 a răspuns:

Fii serios! Nu se moare asa de usor! Ar fi bine sa mai consulti un medic apoi sa simti ca "mori" de ras! Este / a fost cineva din familie cu astfel de probleme? Pana te lamuresti ai grija cu greutatile, fara prostii de proteine, exercitii usoare, aer curat, mancare sanatoasa, lichide suficiente si lasa confuzia pentru cei care sunt bolnavi - tu esti tanar; ai o viata frumoasa inaintea ta si nu merita sa-ti bati capul cu prostii! Ai grija de tine!

| DovleacTurbat a răspuns:

Ce este insuficienta cardiaca si cum se manidesta? Ai simptomele asemanatoare bolii? Cati doctori de specialitate ai consultat? Cate si ce fel de analize ai facut? Sportivii, toti avem sindromul "inimii de sportiv" adica avem inima mai marita decat un om normal DAR asta NU e o problema de sanatate, inima are propiul muschi numit miocard si la fel ca restul grupelor musculare creste daca-l antrenezi. Iar prin sport inima bate mai tare, pompeaza mai mult sange (cam asa se lucreaza miocardul) laughing. Ai grija sa nu "suferi" de acest "sindrom" (repet, nu e boala, nu suferi, esti sanatos) doar ca din cauza efortului inima se dezvolta. Repet ai grija sa nu fi vazut inima mai marita si sa fi confundat cu boala pe care ti-a prescris-o.

| DovleacTurbat a răspuns:

Bai femeie idioata, cum!@#$ tai bagi suplimentul alimentar in oala cu anabolizantele? Cum @#$!@ tai spui proteine sintetice, anabolizante NU EXISTA ASA CEVA. Ti-am dat exemplu perfect si realist cu laptele praf la copii, m-ai blocat caci nu ai argumente, (credeam ca ti-ai dat seama de prostie), dar vad ca prostia e punctul tau forte, excelezi in prostie.

| Mario1994 a răspuns:

Doamne. La varsta sa ai boala asta. E pacat sa ai probleme de sanatate. Esti prea tanar. Dar sa iti spun ca mai sunt doctori escroci, sa mergi la alti doctori pentru a vedea ca nu ai boala asta! Sper. Sanatate.

| Volsvagan70 a răspuns:

Raynee, esti sigur ca diagnosticul este adevarat? Tu cum te simti, simti ca ai avea probleme cu inima?
Te-ai dus la mai multi doctori sau la cel mai bun doctor din orasul tau?
Unchiul meu a fost la un doctor tampit si i-a dat o plasa de medicamente si i-a zis ca o sa moara in maxim un an. A venit terminat acasa. Dupa cateva zile se duce la cel mai bun doctor din Craiova si ii spune ca e sanatos tun, sa arunce medicamentele la gunoi. Intamplarea asta se petrecea acum 4 ani. In prezent e sanatos.
Incearca cum ti-am spus, sa te duci la mai multi doctori sau la cel mai bun doctor din orasul tau, pentru un consult.
Si cum s-a declansat boala de la sala de fitness?

| Raynee a răspuns (pentru Volsvagan70):

Am fost la 3 doctori cardiologi pana acum, primul mi-a spus ca am o tahicardie sinusala... am fost dupa 2 saptamani sa mai fac un control. si mi-a spus ca am un inceput de insuficienta cardiaca. apoi am fost dupa 1 saptamana la alt cardiolog si s-a constatat ca am insuficienta cardiaca de grad3. s-a declansat dupa a 6 a luna cand am inceput sa cresc greutatile"luam shake-uri proteice cu creatina". am senzatii de |moarte| cum ca as putea muri in orice moment. intepaturi in zona stanga a pieptului, am scazut in greutate de la 95 kg la 70 kg in 3 luni, greata, lipsa poftei de mancare. insomnii, ameteli.

| Volsvagan70 a răspuns (pentru Raynee):

Proteinele/steroizii nu sunt buni. Cele mai bune sunt proteinele din mancare.

Eu zic ca si gandul tau iti provoaca acele senzatii, probabil te gandesti prea mult la boala. Eu zic sa incerci sa-ti inlaturi gandul.
Incearca sa iei o lingurita de miere Naturala, nu zaharata, dimineata pe stomacul gol si sa mananci mere cu tot cu samburi. Stiu ca astea fac bine in mai tot corpul. Cred ca o sa te ajute.

| Raynee a răspuns (pentru Volsvagan70):

O sa incerc. Multumesc.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Volsvagan70):

De ce pui proteinele in aceeasi categorie cu steroizii?

Proteinele se gasesc si in mancare...

| aXy99 a răspuns (pentru Cosmin86):

Lasa-i, nu au habar despre ce vorbesc.
Asta are impresia ca de la pudre proteice are probleme cu inima rolling on the floor
Sunt curios ce alimente din comert pline de E-uri sau ce istoric are familia ta in cazul bolilor de inima.

| Volsvagan70 a răspuns (pentru Cosmin86):

Am spus ca proteinele cele mai bune sunt in mancare.
Unii obisnuiesc sa ia proteine din prafuri sau pastile.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Volsvagan70):

Care TOT DIN MANCARE sunt extrase... proteina este separata de restul continutului ca sa poti lua 30 de grame de proteine ( spre exemplu ) fara grasimi si carbohidrati.

| Volsvagan70 a răspuns (pentru Cosmin86):

Eu nu am incredere in proteinele alea.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Volsvagan70):

Si tu poti manca 50-60 de oua pe saptamana? Sau 2-3 kg de carne pe zi?

Eu am mancat asa intr-o perioada, inainte de nationalelel de skan si m-am fortat ft mult... e mult mai ok cu proteine pudra ( care probabil sunt mai sanatoase decat 70% din ce-ai tu prin frigider ).

| Volsvagan70 a răspuns (pentru Cosmin86):

Nu cred ca proteinele pudra sunt mai sanatoase ca ce am eu prin frigider.
Nu numai ouale si carnea au proteine.
Acum, fiecare cum vrea, cum i se pare mai usor. Eu nu sunt adeptul proteinelor pudra. Fiecare creste cum vrea.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Volsvagan70):

Tu ar trebui sa nu mai traiesti in evul mediu, ci in epoca moderna.

| DovleacTurbat a răspuns (pentru Cosmin86):

Priveste raspunsul si raspunsurile le care inca le ofera DonnaAlba prin categoria sport rolling on the floor). I-am zis sa citeasca cutia de lapte a praf a bebelusilor sa vada ca scrie clar "contine proteina din zer" Astia-s incuiati grav de tot.

| Volsvagan70 a răspuns (pentru Cosmin86):

In "epoca moderna", cica fiecare are dreptul sa traiasca unde vrea si cum vrea, in ce epoca vrea.
Nu vad vreo problema daca tu iei proteine praf si daca eu iau proteine din mancare. Fiecare creste cum vrea, asa cum am zis. Nu traiesc eu in Evul Mediu pentru ca eu accept opinia fiecaruia si nu am vreo problema daca tu cresti cumva si eu cumva.

| Cosmin86 a răspuns (pentru DovleacTurbat):

O stiu, e complet pe langa laughing

| esanatos a răspuns:

Nu trebuie sa te sperii.

Prognosticul in insuficienta cardiaca depinde in primul rand de natura bolii cardiace de baza si de prezenta sau absenta factorilor precipitanti care pot fi tratati.

Vezi toate detaliile despre insuficienta cardiaca si te lamuresti.

Tratamentul:
http://www.mediculmeu.com/......tament.php

Regimul alimentar:
http://www.mediculmeu.com/......mentar.php

totusi e bine sa urmezi sfatul doctorului

Răspuns utilizator avertizat