| BUDOKAI a întrebat:

am 16 ani, 69 kg, 1.77-1.78 inaltime.
Fac Sala de 6 luni si se observa diferente mentionez ca pana acum NU am luat nimic (proteine sau altele).
Am vb cu o rudeni care face sport de peste 10 ani si mi-a recomandat sa incep sa iau suplimente...
Vreau sa va intreb daca ar trebui sa iau Proteine sau Creatina?
Si daca ma poate afecta negativ, adica daca de exemplu iau creatina si dupa ma las de ea... dar continui sa fac sala o sa imi scada iar masa musculara? daca da voi reveni asa cum sunt acum sau voi fi ca la inceput, adica acum 6 luni?
Despre proteine? te pot afecta negtiv daca renunti la ele dar daca continui sala? nu vreau sa traiesc cu ele dar parca simt si eu nevoia de un boost...

10 răspunsuri:
| Maldini a răspuns:

La 16 ani 69 de kilograme este mult. Cu siguranta ai ceva greasime pe corp si asta ar putea fi un motiv. Daca asta e motivul mai iesi seara din cand in cand la alergat 30-35 de minute. Alt motiv ar fi ca acolo unde faci tu sala nu este antrenor si faci cu antrenamentul de capu tau. In fiecare zi trebuie sa faci exercitii diferite pentru o singura zona musculara. Cate 4-5 serii a cate 10 din fiecare exercitiu. Insa de protine, sunt extr de rele. Nu iti sugerez sa consumi

| BUDOKAI explică (pentru Maldini):

happy nu fac de "capu meu", am un program si lucrez fiecare grupa in parte. Ms de raspuns, am vrut sa vad niste opinii si pana la urma ce nu iti face rau in ziua de azi? laughing mersi Maldini is Hamza Danielwinking

| NDC12 a răspuns (pentru Maldini):

Domnule Maldini, eu zic sa iti vezi de trucurile tale magice, sa ramai la magie si sa te lasi de sportul asta, de unde stii tu ca are nevoie sa alerge, domnule Hudini? Pardon, Maldini.

Te rog frumos sa nu mai consumi proteine daca spui ca sunt rele( nici din mancare, ca sunt aceleasi) sa vedem in cat timp o sa mori.

| NDC12 a răspuns (pentru BUDOKAI):

Salut, daca te iei dupa toti copiii prosti care habar nu despre ce vorbesc dar isi dau cu parerea legat de proteine, antrenament, etc, nu o sa ajungi nicaieri.

Si vad ca tu ii crezi, daca ala iti zice nu lua proteine inseamna ca are dreptate si in ziua de azi orice iti face rau, pai nu e chiar asa.

Fara proteine muschii nu cresc, PUNCT! Daca le iei din mancare atunci nu mai ai nevoie de suplimente, dar daca nu, trebuie sa iei si suplimente, oricum, mancarea nu trebuie neglijata, minim 4-5 mese/zi!

Oricum, daca orice iti face rau in ziua de azi te las pe tine sa alegi, iti dau doua variante:

1.Mergi la sala, mananci sanatos, consumi proteine si tot ce trebuie si intr-un final o sa ai un corp diferit de altii si un stil de viata sanatos.
2.Iti iei cate o sticla de whiskey in fiecare zi si nu iti mai iei suplimente, nu mai mergi la sala, dupa parerea ta care dintre astea doua iti fac rau?

| BUDOKAI explică (pentru NDC12):

Mam documentat si am inteles cum sta treaba cu proteinele, ca sunt un SUPLIMENT, ceva in plus, rau nu fac numai cele de proasta calitate, da intrebarea mea este -> daca iau un anumit timp si dupa incetez, DAR continui sa fac sala, masa musculara acumulata, va scadea? sau ramane constanta?

| Cosmin86 a răspuns (pentru BUDOKAI):

Nu ramane constanta, chiar creste, daca mananci ce trebuie.

Tu iti asiguri acum 2 grame de proteina / kg-corp zilnic, din mancare?

Si 3-4 grame de carbohidrati / kg-corp? ( tot din mancare )?

| Cosmin86 a răspuns (pentru Maldini):

Serios? Proteinele sunt extrem de rele?

Esti doar un COPIL MIC care isi da si el cu parerea, nu?

| Maldini a răspuns:

Normal ca are nevoie sa alerge. Are 70 de kilograme. Si crede ma ca stiu mai bine decat tine, nu l ai vazut niciodata pe omul asta happy. Iar el se refera sa consume proteine din tablete, din mancare consuma orice om care manca normal. Consuma tu proteine in continuare iar daca vrei sa faci pe desteptul cum numele meu aici nu ai reusit. E un nume de fotbalist daca te intereseaza. happy iar acum vad ca numele tau ndc nu stiu ce. Te iei de al meu iar tu nici nu ai curaj sa ti l areti laughing. Si spui sa ma las de sportul asta. De unde **** stii ca il practic?

| BUDOKAI explică (pentru Maldini):

Mersi Maldi ca imi raspunzi, nu am zis nimic de tablete, ma refeream la cele solubile, nu e nimic batut in cuie ca o sa incep sa iau suplimente doar ma interesez, dupa cum am zis am un cumnat care face de ani buni Judo, a si antrenat la randul lui, o sa mai vorbesc si cu el.

| NDC12 a răspuns (pentru Maldini):

Esti doar un copil pampalau, asa ca nu o sa ma contrazic cu tine. Daca nu il practici atunci de ce **** ta iti dai cu parerea?