| fixy a întrebat:

Buna am citeva intrebari, mai intii acesta este programul meu
LUNItongueiept+Biceps
Marti:Alergat 3-4km
Miercuri:Abdomen+Deltoid+Trapez
Joi:Odihna
Vineri:Spate+Triceps+Picioare
Sambata :Alerg 3-4 km si fac multe exercitii pentru abdomen.
1.Ce parere aveti de program?
2. Ajunge odata in saptamana sa antrenez tricepsul, bicepsul?
3.Propuneri?
Mersi mult.

3 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

1. Trebuie schimbat, mai multe detalii la pctul 3
2. Da, ei oricum se antreneaza de 2 ori ( tricepsul la exercitiile pentru piept si bicepsul la cele pentru spate )

3.Programul e ok in afara de vineri. Spate+triceps+picioare? Pai sincer, anternamentul picioarelor dureaza 50 de min, al spatelui la fel, si al tricepsului cam 20-25 de min, cum le poti inghesui intr-o sedinta de o ora?

Picioarele si spatele sunt cele mai mari grupe, eu spre ex. cand fac picioare sau spate NU mai lucrez altceva.

Lasa spate+triceps ( daca esti incepator e ok ) si baga in alta zi picioare.

| fixy explică (pentru Cosmin86):

Mda..ma uitam si eu ca prea repede termin.dar ce exercitii imi propoi pentru spate ca nu prea am idee si pentru picioare fac la vo 3 aparte si mai mult nu pot. ce sa fac in 50 min

| Cosmin86 a răspuns (pentru fixy):

La spate ai de ales intre :
- tractiuni la bara ( daca nu poti cu corpul tau exista un aparat care te ajuta )
- tractiuni la helcometru ( in care tragi greutatile spre tine )
- ramat la cabluri cu priza ingusta
- ramat cu haltera
- ramat cu gantera
- ramat cu bara T
- indreptari cu haltera

Daca vrei spate+triceps, ca sa te incadrezi in timp, alege un exercitiu de tractiuni ( 5 serii ), ramat cu priza ingusta ( 3 serii ), alt exercitiu de ramat ( 3 serii ) si indreptari (3-4 serii).

EU spre ex. fac doar spate la un antrenament si bag cele 2 tipuri de tractiuni, 2 tipuri de ramat si indreptari, 4 serii la fiecare.

Iar la picioare nu lucra doar coapse, lucreaza si biceps femural + gambe.