| MaXaL a întrebat:

Buna,am o intrebare.M-am apucat de sala..de o saptamana, mi-am luat si proteine, ma duc dimineata de pe la 7 pana la 9 cam asa, fac cu un coleg care face de ceva timp, curiozitatea mea este daca pana la vara o sa se vada ceva diferente pe corp? ..am auzit ca proteinele ajuta,si am decis sa-mi iau in fiecare luna,sa fac sala macar pana la vara,exercitiile le fac corect, alimentatia e super ok, mananc de vreo 3 sau 4 ori pe zi, fructe de toate, pana la vara se vor vedea ceva diferente pe corp?

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Dimineata esti in stare catabolica, deci e cel mai PROST moment sa lucrezi muschii.

E bine sa faci sala dupa cel putin 2 mese.

p.s. : pana la vara nu mai sunt nici 6 luni amarate! Muschii se fac in ANI DE ZILE.

6 luni = fix nimic

Fa pana in vara lui 2019. Si apoi continua, sala se face toata viata, e un stil de viata.

8 răspunsuri:
| EneCristian a răspuns:

Depinde de metabolism si ai grija cat manaci si cate proteine daca vrei neaparat sa ai forme poti lua cheratina dar aia doar umfla dupa ce incetezi de luat revine la loc.

| Cosmin86 a răspuns (pentru EneCristian):

Serios? "creatina" ( NU cheratina ) doar te umfla? Apoi revii la loc?

Esti doar un COPIL MIC care isi da si el cu parerea, nu?

| EneCristian a răspuns (pentru Cosmin86):

Realizezi ca substanta aceea ajuta la retinerea apei in muschi nu? Si ca efectele nu sunt permanente nu? Tu macar ai habar despre ce este vorba sau ai zis si tu asa ce iti zic alti?

| Cosmin86 a răspuns (pentru EneCristian):

Am folosit ani de zile, inclusiv in perioade de concurs.

Si "apa in muschi" = refacere mai rapida, impiedicarea formarii acidului lactic, etc., din care rezulta o masa musculara mai buna.

Sportivii profestionisti, in perioada de definire ( inainte de concurs ), nu mai folosesc creatina. Nu ar fi stupid sa te "dezumfli" FIX INAINTE DE CONCURS?

p.s. : invata sa scrii intai, se scrie "creatina", nu cheratina. Si se gaseste in carne.

Cheratina e cu totul altceva.

| EneCristian a răspuns (pentru Cosmin86):

Ps ma doare undeva de comentariile tale la gramatica mea si si realizezi ce scrii? cand ai ajuns la maximum de masa musculara creatina nu mai are efect de umflare si el nu e sportiv de performanta doar face sala ai inteles?

| Cosmin86 a răspuns (pentru EneCristian):

Nu e vorba de gramatica, ai incurcat cuvintele.

Cheratina ajuta la par, e folosita de femei laughing

Si TU consumi ZILNIC creatina ( ca doar nu esti vegetarian ). Mananci carne = consumi creatina ( in special carne rosie, gen vita ).

| EneCristian a răspuns (pentru Cosmin86):

Stiu ce e si stiu ca am folosit un cuvant gresit oke se mai intampla.

| CulturismsiFitness a răspuns:

Inainte de a avea rezultate trebuie sa iti cunosti foarte bine corpul. Adica ce tip de genetic ai, metabolismul cum spunea si Cristian mai sus, dieta, programul de antrenament corespunzator pentru ce iti doresti sa faci si bineinteles recuperarea.