| DwDaria a întrebat:

Bună!
Am o mica intrebare, ce as putea face ca sa cresc in inaltime?! (P.S: In oraselul unde locuiesc nu se fac sporturi, din pacate).
--Am 1.58 inaltime si as vrea sa ajung la 1.70--.

16 răspunsuri:
| vangaelis a răspuns:

Joaca Baschet

| Generalul a răspuns:

E de ajuns sa faci tu multa miscare si sa practici sporturi cu prietenii, chiar daca nu la nivel profesionist ori la un centru din oras. Depinde si de varsta ta, cresterea in inaltime si dezvoltarea organismului in general are loc mai accentuat dupa 14-15 ani.

| FlorinPx a răspuns:

Salut! Am vazut cate-va raspunsuri in care zic sa iei pastile...in nici-un caz.Eu fac Handball si m-am inaltat foarte mult am 14 ani si 1.73.Un raspuns bun a fost dat de "Wallenstein" sa te agati de o bara si sa stai cate-va minute sau incearca sa faci un sport de unul singur.Ex sa sari sa bagi mingia printr-un cos fa ceva incat sa sari cat mai sus (tot mai sus:]]) si te v-a ajuta.
FUNDA?

| soricik14 a răspuns (pentru FlorinPx):

Intereseaza-te despre spirulina apoi dati cu parerea despre "pastile". sunt la medicina, cred ca stiu mai multe happy

| FlorinPx a răspuns (pentru soricik14):

Dece sa iau pastile cand pot creste fara? Sunt mai multe dezavantaje luand pastile decat sa te ti de o bara sau sa joci ceva..La pastile cheltui si bani iti mai distruge si ficatul si cine stie ce rahat de pastila o fi ca aia care o fac nu sunt prosti sa isi faca antireclama.Ei zic ca-i buna si ma trezesc cu par pe limba...laughing

| soricik14 a răspuns (pentru FlorinPx):

Inteleg ce zici, si eu sunt impotriva pastilelor dar nu la asta m-am referit, spirulina este o alga verde si atat.Nu-ti creste masa musculara, nu te umfla, nu te face sa cresti in inaltime peste noapte cum promit alte "pastile". Este 100% naturala, altfel nu as fi recomandat. "Spirulina este o alga in forma de spirala bogata in substante nutritive, descoperita in lacurile naturale alcaline din America de Sud si Africa. Timp de secole acasta planta a reprezentat o parte importanta a regimului alimentar al multor comunitati. Din 1970 spirulina a fost din ce in ce mai mult studiata si cunoscuta, fiind utilizata pe scara larga ca supliment alimentar.

Spirulina are un continut ridicat de proteine vegetale (50-63%) - de trei sau patru ori mai mare decat cel intalnit in carnea de peste sau cea de vita - si multiple vitamine (depaseste cu 3-4 ori cantaitatea de vitamina B12 intalnita in ficatul de animale) care lipsesc in mod normal in cazul unei diete vegetariene. Spirulina contine minerale (fier, potasiu, sodiu, magneziu, fosfor, calciu, etc.), are un nivel important de betacaroten ce are rolul de a proteja celulele (de 5 ori mai mare decat morcovii si de 40 de ori decat spanacul), un volum crescut de acid gama-linoleic (care reduce colesterolul si previne aparitia bolilor de inima) si ficocianina (substanta gasita in spirulina care inhiba formarea cancerului de colon) etc." Fa diferenta happy

| Ibrahimovic a răspuns (pentru soricik14):

Sportul nu se face luand pastile, are dreptate FlorinPx!
Nu are importanta ca esti tu la medicina, bravo tie, dar daca nu ai treaba cu sportul nu te baga! happy

| Ibrahimovic a răspuns (pentru soricik14):

Sigur se poate face sport si fara spirulina, cat de naturala este ea. Marii sportivi din trecut nu cred ca foloseau spirulina, las-o balta...

| soricik14 a răspuns (pentru Ibrahimovic):

Mai voi sunteti nebuni? Nu am zis ca trebuia sa ia spirulina,i-am zis ca e sanatoasa. Baiatul vrea sa se inalte,i-am dat un sfat, vrea sa o ia, bine, nu vrea, iarasi bine! Give me a break!

| soricik14 a răspuns (pentru Ibrahimovic):

Smartass,spirulina se foloseste de cand lumea, e o alga in mama ei! Daca nu sti nimic despre asta nu-ti mai da cu parereawinking

| TrAcEEEEE a răspuns:

Incearca in fiecare dimineata sa faci niste abdomene, tractiuni la bara (ajuta foarte mult pe mine m-a ajutat cand eram mic tata m-a pus la bara si stateam atarnat in jur de 5 minute si acum ca sa vezi am 1.87 rolling on the floor)), nu stiu pe mine m-a ajutat si fotbalul fa si uh ce iti trece prin gand atunci cand vine vorba de un sport si ai sa vezi ca incet incet o sa te lungesti

| soricik14 a răspuns:

Depinde si de varsta ta. Daca nu ai depasit 16 ani e posibil sa mai cresti destul de mult, daca ai peste 16 ani nu te astepta la o crestere spectaculoasa. Fa exerciti la bara,stai atarnat,balanseaza-te,etc. Nu incerca sa faci o masa musculara cu ajutorul greutatilor,cam stopeaza din crestere daca este facuta exagerat. Si inotul ajuta,asa a inoata cat poti. Si mananca sanatos happy (Ca un pont,mergi la plafar sau la farmacie si cumpara-ti spirulina, e o alga marina plina de proprietati, ajuta cresterea si e sanatoasa, fara reactii adverse. Nu e scumpa, ia o pastila dimineata si una seara.)

| DwDaria explică (pentru soricik14):

Prefer fără pastilute. big grin

| soricik14 a răspuns (pentru DwDaria):

Ok,atunci baschet, volei, atarna-te la bara si balanseaza-te si inoata daca ai undehappy succes happy

| CrissuCriss1234 a răspuns:

Poti juca volei... Voleiul te creste foarte mult.Eu de la 1, 43 1, 44 am ajums la 1, 56...

| DwDaria explică:

(sunt fată)