| sasha898 a întrebat:

Cum pot sa progrezes mai rapid in biceps? Eu fac o data pe saptamina biceps la sala si fac vreo 5-6 exercitii pentru biceps, ex: flexii cu bara din picioare 4x10. Flexii vu bara z(priza larga) 3x8-10 (priza ingusta) 3x8-10. Flexii la helcometru 4x10. Flexii cu gantele ( ciocanu) 4x8-10. Flexi gantele din sezut (pika) 4x8-10. Asta e antrenamentul meu de biceps vreau sa intreb daca e bun? Pentru ca mia zis unu in dala ca biceps trebuie de facut doar 2 exerciti. Ca el asa face si cica are progrese mai rapide.?

5 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

5-6 exercitii la biceps? Cum naiba sa cresti cu un asemenea volum?

Eu fac 2 exercitii la biceps : tractiuni la bara cu palmele spre mine si (uneori ) flexii ciocan.

Dar in principiu mi-am facut brate de 42 cu tractiuni ( bine, cu discuri legate de mine, corpul meu e prea usor la 92 kg ), dar mai adaug si flexii ciocan.

biceps = muschi mic, creste cu PUTINE exercitii.

In sportul asta, mai mult NU inseamna mai bine ( chiar mai mult = mai PROST, asta nu inteleg copiii firavi ).

| SasNetRomania a răspuns:

Sa mergi la scoala, cu aspectu mori de foame. la varsta ta nu ai cum sa progresezi, nu ai nivel de testosteron suficient, sa nu mai zic ca ramai si piticot.

| Garielu a răspuns:

Pentru a-ti forma orice muschi din corp prima oara trebuie sa pui multa grasime, dar un biceps perfect pentru bodybuilding nu este util, este foarte moale si nu te ajuta cu nimic, doar la fete.

| sasha898 explică:

1. Am 18 ani
2. Nu mai cresc? Pai am 186cm si 83 kg.
3. Nu invat.

| sasha898 explică:

Cosmin, programu asta mi l-a dat chia insttuctoru, el mi-a aratat toate aparatele si mi-a zis cate exercitii sa fac si unde, din cate vad instructorul meu e cam pe linga:d. Deci de azi inainte cred ca o sa fac doar flexii cu bara din picioare si flexii gantele ciocanu e bine? Si poti sa-mi zici la fiecare grupa cam cate exercitii sa am? Eu pin acum asa am facut: spate- 6 exercitii diferete, la fiecare exercitiu 3-4 serii a cate 8-10 repetari. La piept tot 6 exercitii tot la fiecare cate 4 a 8-10 repetari. La triceps faceam 5 exercitii serile si repetarile fel. Picioare3 exercitii dar intense. Umeri am tot vreo 4 exerciti. Dami te rog un exemplu cate exerciti-serii-repetari ar trebui sa am. Raspunsu tau m-ar ajuta foarte mult. Ms!