| anonim_4396 a întrebat:

Dau funda! Cand in fotbal se pun toti jucatorii, inclusiv portarul, pe linia portii si un jucator din echipa adversa suteaza pe poarta de pe la 6 metri? Puteti sa-mi dati si un link cu un astfel de eveniment? Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Exista o singura situatie de acest gen: la executarea unei lovituri libere indirecte. Aceasta se da atunci cand portarul prinde mingea trimisa intentionat de un coechipier, de pe locul unde a fost prinsa mingea. Daca este in interiorul suprafetei de 6 m se va executa de pe linia care o delimiteaza.
Si primul jucator care executa lovitura nu poate trimite mingea direct in poarta ci trebuie sa paseze unui coechipier.

3 răspunsuri:
| alexs99 a răspuns:

O astfel de faza poti intalni numai atunci cand se acorda o lovitura libera indirecta:
http://www.youtube.com/watch?v=_Pcbs1AphIw

| αlεxTzure a răspuns:

Uita-te si scrie e youtube Steaua-Ajax si asteapta pana o sa prinda portarul celor de la Ajax va prinde o minge si se va da o lovitura din 6 metri!
Funda? plzzz

| anonim_4396 explică (pentru αlεxTzure):

Dar de ce s-a dat acea lovitura din 6 metri?