| aℓℓ3XAnDry a întrebat:

Buna dimineata! Am o intrebare! Eu merg foarte des sa alerg la terenul de fotbal. Fac tot cate 10 ture mari.adeseori mai fac si cate 4-5 deoarece cateodata ma ia intepaturi groaznice in partea stanga a abdomenului. Oare de ce? Si cand merg si cand fac ceva orice lucru.Recunosc eu am probleme la plamani si nu prea pot face eforturi mari in sport.am si cu coloana. Dar poate fi asta o problema de la aceste urmari? Au ceva in comun cu intepaturile pe care le simt in abdomen pe partea stanga? Doar partea stanga ma doare. Daca era asa era apendicita dar nu e asa o spus medicul.am un medic super numai folosesc cuvantul.sadce sa pot face in rpivinta asta? sa raresc sportul?)mentionez ca sunt foarte energica, dansez in fiecare zi pana vomitlaughinglaughinglaughinglaughingrolling on the floorrolling on the floor dar nu am nimic cand dansez doar cand alerg si fac sport.

Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

Deci, inteleg ca ai fost cu durerea ta la medic, si a zis ca nu e apendicita. Inteleg ca nici el nu a stiut ce e, altfel nu ne intrebai pe noi. Si acum, daca nici el nu a stiut, dupa 6 ani de facultate la medicina, si inca multi altii in care a invatat, crezi ca noi, niste bieti utilizatori ai TPU, crezi ca vom putea sa iti raspundem?
In stinga cred ca e splina, care la efort se mareste din cite stiu, si daca efortul e f intens, atunci doare. Insa durerea trebuie sa treaca. La cele 10 ture de teren, ar fi normal sa te doara, daca alergi sustinut, insa nu e explicabil atunci cind mergi si faci orice lucru. Nu ar fi explicabil nici la cele 10 ture, tinind cont ca ai o viata activa, daca dansezi "pina vomiti".
Poate ca ar fi bine sa te vada un medic care sa stie sa iti spuna ce ai.

| aℓℓ3XAnDry explică (pentru cristi202):

Da inteleglaughing) ce funny o fost faza cu tinind cont ca ai o viata activa, daca dansezi "pina vomiti". tonguelaughing

2 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Daca mergi din nou la acel medic"super" precis ca-ti va spune sa nu mai alergi atat de mult! Splina ( un organ mic de 300 grame aflat in partea stanga a abdomenului, imediat sub coaste) este suprasolicitata in alegari--- rezultatul suprasolicitarii sunt acele crampe din partea stanga a abdomenului, ca niste intepaturi foarte dureroase care tin cateva minute bune.In istoria sportului, sunt cunoscute cateva cazuri de alergatori de fond care au fost de acord sa li se indeparteze splina pentru a evita ac. dureri. Mare greseala! --- ei si-au lipsit organismul de un orgam important in formarea celulelor sangelui doar de dragul performantei!