| anonim_4396 a întrebat:

Ieri am facut abdomene 3 serii cate 20 abdomene, iar astazi am febra musculara. e normal? trebuie sa fac si azi abdomene? ajutati-ma cel mai bun are

16 răspunsuri:
| Laura1092 a răspuns:

Daca nu ai mai facut inainte, da e normal sa faci febra musculara. Daca ai ai facut de curand este mai putin probabil sa faci, dar oricum nu este deloc ceva rau. Ca sa iti treaca febra trebuie sa faci si astazi si inca cateva zile. Ca sa eviti pe viitor febra este bine sa faci treptat exercitii ( azi - fac 20 exerciti, maine-30 exercitii, poimaine -40 exercitii)

| danielaxyz a răspuns:

Eu fac zilnic abdomene, maresc in fiecare zi cu cate 10, dar pe mine ma mira ca nu fac febra musculara, cred ca e normal sa faci daca nu faci des sport

| Cosmin86 a răspuns (pentru danielaxyz):

Tu faci prost, muschii se dezvolta in zilele de pauza. Abdomenul e suficient sa-l lucrezi intens de 2 ori/saptamana, cu greutati si NU doar cu abdomene, ai nevoie si de exercitii pentru zona inferioara ( cu abdomene lucrezi partea superioara, pe cea inferioara aproape DELOC ).

Invata sa te antrenezi corect

| danielaxyz a răspuns (pentru Cosmin86):

Dar a zis cineva ca am nevoie de abdomene,m-ai vazut vreodata? sau am zis eu cumva ca fac doar abdomene? sportul se face nu doar cand ai nevoie,poti sa-l faci si din placere,oricum,multumesc pentru sfat, domnule antrenor, si in caz ca n-ai observat, altcineva avea nevoie de ajutor, cred ca ai confundat persoana care cerea un sfat

| Cosmin86 a răspuns (pentru danielaxyz):

La cum te antrenezi tu ai nevoie de mai mult ajutor happy
Sincer, cere parerea unui instructor de fitness, macar sa vezi ce zice.

| danielaxyz a răspuns (pentru Cosmin86):

Suna ca si cum ai zice"ai nevoie neaparat de un psiholog"
stii cum se zice"inteligentii cedeaza primii", deci no comment
bafta in continuare sa ajungi primul in topul userilor pana la jumatea lunii, esti destul de recent venit in comunitatea asta, asta inseamna ca 24/24 numai pe TPU stai, de altceva nu prea mai ai timp, asa se justifica raspunsurile

| popmirgea1999 a răspuns (pentru Cosmin86):

Fratioare..lasa-ne...te-am mai vazut p'aici si te dai mare ca stii tutongue mai du-te mah ca si el ar trebui sa stie..Nu neaparat trebuie sa faca o zi da o zi nu. SI daca faci in fiecare zi e-n regula doar sa faci mai putine

| Cosmin86 a răspuns (pentru popmirgea1999):

Sigur ca e in "regula", compara-te cu cineva care il lucreaza corect de 1-2 ori pe spatamana sa vezi diferenta. In momentul in care antrenezi un muschi mai des de 2 ori / saptamana, deja o sa ai progrese mai slabe. Abdomenul se lucreaza o singura data pe saptamana, hai de 2 ori daca esti obsedat de el.

| popmirgea1999 a răspuns (pentru Cosmin86):

OK mah am inteles! dar nu are nimic daca il lucrezi si-n fiecare zi doar sa nu faci atat de intens.E de ajuns doar sa ti-l incalzesti putin

| Cosmin86 a răspuns (pentru popmirgea1999):

Depinde ce obiective ai

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Este normal sa se intample asa, posibil pentru ca nu ai mai facut miscare de mult...

Răspuns utilizator avertizat
| Buburuza2222 a răspuns:

Ai facut febra pentru ca te.ai fortat putin cam mult pentru prima data si trebuie sa faci exercitii ca sa iti treaca febra! E un lucru normal sa faci febra musculara!

| kathy83 a răspuns:

Ca sa atenueze durerea (nu va trece de tot orice ai face), incearca cu aspirina sau o lingura de otet de mere dizolvat intr/o cana de apa. Si nu te forta sa mai faci asa multe daca doare tare.

| ValyAndreica a răspuns:

Da m-ai ajutat .MULTUMESC.Stii un program alimentar pentru a face mai rapid abdomenul dorit? Si sa inteleg ca azi sa nu mai fac nu?!

| LaLa_Lary_1997 a răspuns:

Si mie mi s-a intamplat asa.E din cauza ca ai depus un efort fizic mai deosebit. Dupa ce te vei obisniui, nu o sa mai faci febra muscularawinking.Crede-ma.Stiu din experienta.Eu zic sa nu mai faci abdomene pana nu-ti trece febra. Funda?