| Sara2 a întrebat:

Merg la sala de 3 săptămâni şi am slăbit 1 kg, fac zumba, aerobic, alerg pe bandă câte 2 ore jumate pe zi, şi am slăbit doar 1 kg în 3 săptămâni, de mâncat mănânc tot ce poftesc, dulciuri pâine etc, dar întrebarea mea e dacă sportul nu ajută atunci de ce e recomandat? Eu sunt pofticioasă de fel şi tocmai de aceea am acceptat să fac sport, pur şi simplu nu-mi pot refuza plăcerile culinare. Aştept sfaturi cum să slăbesc. Mulţumesc

8 răspunsuri:
| Nickname1890 a răspuns:

In procesul de slabire mai ales daca esti predispusa la ingrasare alimentatia conteaza in proportie de 60%, sportul este abia pe plan secundar ca ajutator.

Poti sa continui sa mananci tot ce poftesti sa faci sport in continuare, o diferenta se va observa fara indoiala, dar mult mai greu, vorbim de luni bune, chiar de la un an in sus, dar se va observa.

Daca ai reusi sa tii si o dieta, macar una minimalista ai fi uimita de rezultate.

Poti face niste lucruri destul de simple. In primul rand painea, nu cred ca mori dupa ea, poti sa o elimini din alimentatie, nu cred ca e atat de greu.

Mananca dulciuri, dar fa portiile la jumatate si evita sa le mananci in a 2-a parte a zilei.

Evita prajelile cat de mult poti, sa daca nu poti sa te abtii de la un snitel, nu il manca seara, mananca-l la pranz.

Incearca macar masa de seara sa fie una curata. O friptura la gratar, cu niste frunze de salata si atat. Iar la pranz si dimineata mananca ce poftesti, dar evita senzatia de satietate dupa masa. Deci nu manca pana simti ca dai pe dinafara.

Daca faci doar lucrurile astea simple si cu sport la intensitatea mentionata, ai fi uimita de rezultate.

| RAY a răspuns:

De atatea ori am explicat ce inseamna slabirea si ingrasarea, pastrarea greutati
voi mai explica inca o data

orice organism de pe planeta asta are un metabolism bazal, adica are nevoie de energie pentru a functiona, este important sa stii rata ta metabolica, acest lucru este extrem de important, apoi cantitatea de grasime cea mai periculoasa find de pe burtica pentru sanatate, sa spunem ca un metabolism de 2000 de calorii bazal si tu manci 3000 de calorii ramai cu 1000 de calorii pe plus, acel plus ingrasa de fapt, mancarea nu ingrasa si acel plus atat, daca ai manca 2000 de calorii nu te-ai ingrasa ai pastra greutatea, prin sport daca scoti 200, 300 de calorii tot ramai cu plus care plus se transforma in grasime, sportul slabeste doar ca noi mancam prea mult, daca ai sapa pe camp pamantul de dimineata pana seara cu o dieta bazata pe 2 mere sa vezi ce ai slabi in cateva zile problema apare cand tu iar manci ca inainte, metabolismul se reduce cu cat manci mai putin, cei grasi au un metabolism mai rapid ca unul slab, organismul se adapteaza mereu, de asta dietele sunt pierdere de timp

deci sportul e bun doar ca tu esti pe plus mereu atat, pai un baton de ciocolata are 300 de calorii = 40 de minute de alergare moderata

personal recomand un documentar foarte bun, fructoza din dulciuri da pofta de foame non stop, proteine taie foamea sa stii asta, dar ingrasa doar ce e pe plus da

http://topdocumentaryfilms.com/......ng-weight/

| kiri11 a răspuns:

Trebuie sa ai o alimentatie fixa si sa nu mananci cand vrei si ce poti happy. Incearca si suplimentul green coffee/cafeaua verde impreuna cu mesele fixe. Pentru mine a avut efecte foarte bune.

| kiri11 a răspuns:

Nu trebuie sa ai o dieta drastica! Eu cel putin am folosit suplimentul si mi-am fixat mesele la ore fixe. Sportul nu trebuie sa fie exagerat, 30 de minute zilnic si chiar 1/7 zile poate face exceptie happy

| hgcl a răspuns:

Daca vrei sa slabesti, inainte sa te gandesti cate ore o sa alergi maine pe banda, ai taiat zaharul din alimentatie, pe urma discutam si altele.

| Crux a răspuns:

Bună!
Din păcate, dacă vrei să slăbeşti, va trebui să renunți la o alimentație 'dezastruoasă'...
În cazul în care vrei să te menții sau să te tonifici e ok.
Cu slăbitul e mai greu. nu o să poți slabi doar făcând foamea, cum nu o să poți slăbi nici doar făcând sport. Va trebui să le combini.
Eu am slăbit 13 kg în 3 luni..cu 3 ore de kangoo kumps pe săptămână şi fără dulciuri, prăjeli şi fast food. Baftă multă!

| Crux a răspuns:

Uitasem întrebarea. sportul e bun pentru inimă, pentru rezistență, detoxifici corpul... ai tenul mai curat.cel puțin eu asta am observat... îmbunătățeşte circulația sângelui şi oxigenarea organismului...

| Karen1 a răspuns:

Păi,draga mea,poftele ar trebui sa fie pe ultimul loc.
Anume mîncatul a ce vrei și cind vrei tu este cel care iți pune bețe în roate și nu te lasă să slăbești.
Ar fi bine să ai o alimenație corecta(dau sfaturi,eu insa niciodata nu le-am urmat).
Eu,spre exemplu, am un regim alimentar dezastruos.
Mănînc toată ziua doar fructe și legume, dar o să incetez.
Am renuntat la dulciuri, piine, si de 3 luni sunt vegetariana.
Iti recomand sa duci un mod de viata sanatos.
Cosuma apa cel mult 3 litri pe zi.