| Castanul a întrebat:

Saptamana viitoare ma voi apuca de sala si as dori sa stiu daca ma va afecta cumva faptul ca voi face sala seara (undeva dupa 19) si nu voi mai face alte exercitii pana urmatoarea zii de sala( din cauza liceului...) pentru a ramane "incalzit".

As mai avea o nelamurire in legatura cu alimentatia. In primul rand, eu probabil voi manca pe la 22 si mi se pare destul de gresit sa iau cina la ora aceea ca dupa sa ma culc(va intreb daca afecteaza rezultatele de la sala?) Si in al doilea rand daca mi-ati da niste exemple de alimente potrivite pentru sala?(fructe, legume, carne). Multumesc mult!

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Daca nu mananci dupa sala, pierzi mult.

In sportul asta cea mai importanta masa NU E MICUL DEJUN, ci masa post-antrenament.

9 răspunsuri:
| SkyPilot a răspuns:

Sportul facut seara iti afecteaza negativ somnul. Alimentatia atat de tarziu este si ea o problema.
Despre rezultate stai linistit, astea sunt pentru sportive de performanta.

| Castanul explică (pentru SkyPilot):

Adica ce vrei sa spui? Ca nu o sa avansez deloc sau?

| SkyPilot a răspuns (pentru Castanul):

Numai la sportivii de performanta variatiile afecteaza rezultatul, la ei totul conteaza. La noi astia de rand, nu prea conteaza ca nu ne incadram foarte strict.

| elener a răspuns:

Din cate stiu eu trebuie sa mananci bine si inainte sa mergi la sala si nu trebuie sa mergi zilnic, mai ales la inceput trebuie sa o iei usor. De 2-3 ori pe saptamana e mai mult decat ok sa iti petreci timpul la sala. Informatii de genul celor legate de alimentatie poti cere de la colegii de sala care sunt deja informati.

| kuroko a răspuns:

In primul rand nu conteaza foarte mult ca nu ramai "incalzit"
In al doilea rand este destul de gresit sa mananci la ora acea mai bine ai manca ceva inainte de sala si dupa cel mult ai manca un mar
In al treilea rand nu conteaza mult alimentatia decat sa mananci cele trei mese pe zi si in rest mananca putin si mai des si cel mai important mananca sanatos happy

| Cosmin86 a răspuns (pentru kuroko):

Serios? cel mult un mar dupa sala? Si vrei sa puna muschi cu 3 mese pe zi?

muschi pui mancand MULT si DES, chiart si de 6-7 ori pe zi ( mese consistente, nu gustari ).

Apuca-te de sah

| Castanul explică (pentru Cosmin86):

Salut. Sa zicem ca 5-6 mese nu ar fi chiar o problema. Dar masa de dupa sala ( ora 22 sau mai tarziu) ar fi o problema pentru "evolutia" mea la sala?( mi se pare tarziu si de aceea intreb).

| Castanul explică (pentru Cosmin86):

Multumesc. Asta voiam sa stiu.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Castanul):

Cu placere. Spor la tras!

| Cosmin86 a răspuns (pentru Castanul):

Daca nu mananci dupa sala, pierzi mult.

In sportul asta cea mai importanta masa NU E MICUL DEJUN, ci masa post-antrenament.