| Ramona1001 a întrebat:

Buna TPU.
Am 13 ani si sunt fata.
Vroiam sa va intreb ceva daca are ceva daca fac flotari..astea.
Am facut un fel de exercitiu in care stai pe o saltea si iti ridici bazinul cam 200 si pe site-ul ala scria 20...
Ma cam durat putin burta si am cautat pe net sa vad de ce si am vazut acolo ca de la 16 ani se incep exercitiile.
Dar eu as vrea de acum.Imi place sa le fac si sa imi dobor de fiecare data recordurile...Fac asta de un an..doar ca nu am facut asa multe.Am crezut ca nu are nimic daca fac mai multe. Sfaturi?

Răspuns Câştigător
| Mariusis a răspuns:

Hey!
Durerea a fost probabil pentru ca nu ai stat intr-o pozitie tocmai buna si probabil nu ai facut putina incalzire.
Incalzirea este destul de importanta la un antrenament cu toate ca si eu sar peste asta.Incalzirea se face putin cardio si stretching pentru zonele cu care lucrezi.
Cred unde ai citit tu de 16 ani se refereau ca in acea perioada se opreste cresterea, iar unele exercitii opresc cresterea, dar in cazul exercitiilor cu masa corporala nu este cazul.Cresterea este oprita de exercitiile cu greutati care nu am inteles prea bine de ce opresc cresterea dar cred ca se datoreaza presiunii pe articulatii si muschi. Sportul este foarte sanatos la orice varsta.
Sper ca te-am ajutatwinking

2 răspunsuri:
| Huhulea_Alex_1979 a răspuns:

Daca tie iti place sa nu renunti!

| Cebotari_Felicia_M._2001 a răspuns:

Probabil te doare de la intinderia mușchilor sau ai cam exagerat.