| razvanman a întrebat:

Buna TPU..Am 14 ani 60 de kg si 1, 70 m inaltime dar cu toate astea am putina grasime pe abdomen si nu lasa muschii la vedere...Fac in fiecare seara c-am 500 abdomene la 150 pauza de 2 min (e destul de greu nu ai ce spune) dar intrebarea mea este abdomenele ma ajuta sa scap de acea grasime? sau dati-mi alte idei de exercitii pe care sa le pot face acasa....ms

Răspuns Câştigător
| silicalex1999 a răspuns:

Te ajuta sa scapi si de grasime dar in acelasi timp faci muschi pe abdomen.Fa pauza mai mare. Daca vrei sa faci si muschi fa mai multe abdomene.

| Cosmin86 a răspuns (pentru silicalex1999):

Nici tu n-ai nicio treaba cu sportul asta

9 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

NU, abdomenele sunt exercitii de masa musculara, NU de ars grasimea.

Alearga, fa inot, acasa poti incerca insanity. Dar daca poti sa te duci undeva sa alergi, e foarte eficient.

P.S. : abdomenul se lucreaza 1 data pe saptamana, maxim de 2 ori si NU doar cu abdomene ( care lucreaza parte de sus ), ai nevoie de 2-3 exercitii ca sa lucrezi tot abdomenul.

| razvanman explică (pentru Cosmin86):

Deci prin alergare pot scapa de burta, si daca da cat ar trebui sa alerg zilnic?

| CristinaDelia99 a răspuns (pentru razvanman):

Cam da

| Cosmin86 a răspuns (pentru razvanman):

In primul rand trebuie sa scapi de obsesia "zilnic". Daca alergi zilnic intens o sa-ti faci praf ligamentele si genunchii.

Alearga de 3-4 ori pe saptamana, minim 20 de minute. Daca nu rezisti, fa biciclenta, inot, sau alte exercictii cardio.

Cel mai eficient ar fi sa te duci la sala, acolo poti combina alergatul pe banda ( pe programe fat-burner ) cu un stepper, bicicleta, etc., si dupa o ora sa fii epuizat.

Si ai grija la alimentatie, alimentatia conteaza 90 % ( sunt oameni cu patratele care nu-si lucreaza NICIODATA abdomenul, doar prin alimentatie ) :

http://www.getfit.ro/......abire.html

| Irenee a răspuns:

Du'te la sala.

| razvanman explică:

Daca prin alergare pot scapa de burta care o am daca da, cat ar trebui sa alerg in fiecare zi?

| razvanman explică:

Dar totusi cu abdomenele care le fac dupa ce scap de grasive voi avea ceva patratzelebig grin

| Silviulik a răspuns:

Http://www.youtube.com/watch?v=vkKCVCZe474 Lucreaza in fiecare zi abdomenul cu aceste exercitii, mananca sanatos, si vei avea un abdomen perfect in cateva luni