| sasha898 a întrebat:

Am 180 cm inaltime si 77 kg, an inceput sa fac sala si programul meu arata cam asa: luni fac piept si biceps; mercuri fac spate si triceps iar vineri picioare si umeri, si la fiecare sfirsit de antrenament fac abdomene dar am de gind sa fac numai o data pe saptamana, cred ca suprasolicitez abdomenu. Credeti ca e bun programu? Mai mult de 3 antrenamente pe saptamana numi pot permite. As vrea ceva suplimente nutritive, ce imi recomAndati? Si cum se administreaza de obicei. Vreau sa fie ceva de calitate nu sa dau 2 bani sa sa fie efect 0, eu ma gindeam la supliment pe baza din zer. Astept sfaturi de la oameni care au treaba cu sportul asta.MULTUMESC.

Răspuns Câştigător
| Vladut650 a răspuns:

Din antrenamentul care il faci imi dau seama ca esti nou in domeniu salii.
Muschii se dezvolta in zilele de odihna.
Daca Luni, faci piept+biceps si miercuri spate+triceps este prost, pentru ca vei face biceps si luni si miercuri, cand faci spate automat intra si bicepsul.
Daca faci sala de putin timp nu lua suplimente de acum. Linia e cam asa
Pe locul 1 e Alimentatia pe locul 2 odihna pe locul 3 antrenamentul si pe locul 4 suplimentele.
Daca te-ai duce de 4 ori pe saptamana ar fi perfect. ai face asa

Luni - Spate+Biceps
Marti - Piept+Triceps
Miercuri - Pauza
Joi - Umeri+Trapez+Antebrat
Vineri - Picioare + Abdomen.

Numai face abdomene, abdomenele sunt cele mai proaste exercitii pentru dezvoltarea abdomenului. nu vei face nimic prind abdomene decat sa iti distrugi coloana. Exercitii bune pentru abdomen sunt crunch, L-Sit, aplecari la cablu si cardio. Alergat.

3 răspunsuri:
| RobertMoon a răspuns:

3 zile pe saptamana sunt cam putine ar fi fost bine minim 4. Si sa iei suplimente cu ceva ce nu gasesti in alimentatie gen creatina sau glutamina.

| Vladut650 a răspuns (pentru RobertMoon):

De ce iti dai cu parerea daca nu stii despre ce vorbesti? Cum sa nu gasesti creatina in mancare? Mai pune mana pe o carte si citeste, fa sport minim 10 ani, iar dupa poti da sfaturi.

| AntrenorFitness a răspuns:

Fa luni piept-biceps, miercuri picioare si umeri, vineri spate-triceps. E mai ok. Mananca sanatos, antreneaza-te corect si odihneste-te suficient!
http://www.megaproteine.ro/antrenamente-si-nutritie.html
Trage tare!