| Lena2017 a întrebat:

Am o intrebare.

Daca mananc ceva sa zicem de 200 de calorii iar apoi dau jos pe banda de alergat 200 de calorii, este de parca nu as fi mancat acea mancare?

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ca si "echilibru" ENERGETIC (calculat matematic), pare sa fie asa.
Practic, langa calorii mai ai nevoie si de alti componenti in mancare, necesare pentru functionarea corpului tau.
Totodata, pana ce mergi la banda si inapoi acasa mai consumi calorii, deci in total iesi in minus.

| RAY a răspuns:

Nu, mancarea vine metabolizata si tot ce e nutrient se foloseste pentru organism, ceea ce mancam nu e doar energie si nutriente prin care noi existam, daca bagi 200 de calori de proteine nici nu se foloseste ca energie, doar carbo se folosesc ca prima energie, plus ca sportul creste rata metabolica

suntserios
| suntserios a răspuns:

Aproximativ

| Sn4k3 a răspuns:

Arzi grasimi, carbohidrati si in final proteine. Dar n-ar trebui sa ajungi sa arzi proteine, ar insemna sa te infometezi si sa slabesti masa musculara. Tot rau o sa arati.

| RoCkKiD a răspuns:

Cu mentiunea ca ce iti arata pe banda e estimativ da. E ca si cum ti-ai incarca telefonul cu 5% baterie apoi l-ai folosi intens pana se consuma 5%.

| RAY a răspuns (pentru RoCkKiD):

Acolo sunt sume fictive,asa zis arderi sunt povesti, conteaza ce se intampla dupa sport, menținerea unei rate metabolice mare, asta se face prin culturism, dieta bogata in proteine, de asta e bine sa facem culturism si cardio

| RomilaPaul2000 a răspuns:

Presupun ca da.